Mithat Sancar: MHP kongresinden bir gün önce HDP’ye kapatma davası açılması tesadüf değil

by Haber Fora

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalada bulundu.

HDP’ye yönelik kapatma davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi sürecini ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sancar, “MHP’nin desteğiyle bu sürecin anayasal kılıfını hazırladılar. Cumhurbaşkanlığı sistemin merkezine alındı. Merkezinde tek kişinin olduğu bir sistem kuruldu. Merkez Bankası başkanının görevden alınması bu sistemin ne olduğunu bize bir kere daha gösteriyor” dedi.

“AKP’nin kadının yerini tanımlama konusunda ideolojik duruşu var”

Türkiye’nin “İstanbul Sözleşmesi”nden çekilmesine ilişkin konuşan Sancar şunları kaydetti:

“Ekonomi, yanlış ekonomi politikalarıyla batırıldı”

Sancar, Naci Ağbal’ın Merkez Başkanlığı Başkanlığı’ndan alınmasıyla ilgili de konuştu.

Ülke ekonomisinin, yanlış ekonomi politikalarıyla batırıldığını savunan Sancar, “128 dolar milyar meselesinden bahsetmek benim vatandaşlık görevimdir. Bu rezerv gittiyse halkın kaynakları gitmiş demektir” diye konuştu.

Sancar şöyle devam etti:

“Demokrasi güçlerine alan açmak için büyükşehirlerde aday göstermedik”

Seçim sistemin değişmesiyle ilgili tartışmalara da değinen Sancar, 2019 yerel seçimlerinde büyükşehirlerde neden aday çıkarmadıklarını da belirtti.

“2019 yerel seçimlerinde hiçbir şey beklemeden bu iktidarı durdurmak ve demokrasi güçlerine alan açmak için büyükşehirlerde aday göstermedik” diyen Sancar, milletvekilliği seçimlerinde “daraltılmış bölge” sistemine geçildiği takdirde mevcut sayıları kadar milletvekili çıkartabileceklerini ifade etti.

İttifaklar konusuna değinen Sancar şöyle devam etti: 

“Kapatma davasını bekliyorduk”

Sancar, HDP’ye yönelik açılan kapatma davasına ilişkin soruları da cevapladı.

Partiye yönelik bir kapatma davasını beklediklerini ifade eden Sancar, şunları kaydetti:

HDP kapatılırsa yol haritası ne olacak? 

Sancar, HDP’nin kapatıldığı takdirde yol haritalarının ne olacağına ilişkin de şunları kaydetti:

“Gergerlioğlu’nun vekilliği hukuksuz bir şekilde düşürüldü”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sancar, “Hukuksuz bir şekilde düşürüldü. IŞİD davaları sürüncemede bırakılırken bir haberi Twitter’da paylaştı diye dava açıldı. Haberde iki cenaze fotoğrafı yan yana konmuştu. Biri asker biri de PKK’liydi. Gergerlioğlu da görseli paylaşıp ‘Bu bitmeli, bu ülkeye barış gelmeli’ diyor. O habere de erişim yasağı yok” dedi.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap