Moskova’daki üçlü zirve başladı… Putin: İki ülke arasında ticaret ve ulaşım bağlantılarının açılması büyük öneme sahip

by Haber Fora

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Moskova’daki “Dağlık Karabağ” görüşmesi başladı.

Kremlin Sarayı’nda başlayan üçlü görüşme öncesi açıklama yapan Putin, Aliyev ve Paşinyan’a Moskova’ya geldikleri için teşekkür etti.

Putin, Rusya’nın Karabağ’daki ara buluculuk adımlarının, bölgede istikrarlı bir ateşkesin sağlanmasına yönelik olduğunu savunarak, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından varılan üçlü ateşkes anlaşması istikrarlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Dağlık Karabağ’daki durum sakin, 48 bin mülteci şimdiden bölgeye döndü” ifadelerinş kullandı.

Karabağ’da yaşanan çatışmaya kapsamlı bir çözüm için gerekli ön şartların oluşturulduğunu söyleyen Putin, “Rusya, attığı tüm adımlarla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nda belirlenen temel prensipleri takip etmeye çalışıyor. Adımlarımızı ortaklarımızla sürekli olarak istişare etmeyi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Putin, Dağlık Karabağ konusunda 10 Kasım 2020’de varılan anlaşmanın hatlarının belirlenmesinin önemine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

Rus lider, Aliyev ve Paşinyan ile görüşmesinin olumlu havada geçmesini ve Karabağ’daki durumun çözümüne katkıda bulunmasını umduğunu kaydetti.
 

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap