MSB: TSK, millet iradesini hiçe sayarak antidemokratik arayış içinde olanlara karşı mücadelesini sürdürmekte kararlı

by Haber Fora

Milli Savunma Bakanlığı darbe konusunda yapılan değerlendirmelerin ardından bir açıklama yaptı.

“TSK, her kim olursa olsun millet iradesini hiçe sayarak antidemokratik arayış içinde olanlara karşı mücadelesini azimle sürdürmekte kararlıdır” denilen açıklamada “TSK, ülkemizin ve milletimizin güvenlik ve bekasını hedef alanlara karşı mücadelesini azimle sürdürmektedir” ifadeleri yer buldu.

Ne olmuştu?

26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 23 Mayıs 1960 günü DP Genel İdare Kurulu toplantısında Sıtkı Yırcalı’nın, “Derhal seçimleri yapacağımızı açıklayayım” deyince,  Adnan Menderes’in “derhal” diye yanıt verdiğini belirtmiş,  “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu” demişti.

Gazeteci Can Ataklı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini bırakması için gerçekleşmesi gereken senaryolara değinmiş, “Darbe ihtimalini en az görenlerdenim. Bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok. Bana göre darbe yapmak çok zor” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamalara AK Parti’li isimlerden tepki gelmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap