MSGSÜ öğrencilerinden Boğaziçililere destek: Kayyum rektörleri istemiyoruz, tanımıyoruz

by Haber Fora

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencileri, AK Parti’de birçok görev üstlenen ve son olarak İstanbul’da milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçili öğrencilere destek vereceklerini açıkladı.

“Boğaziçi’nden MSGSÜ’ye kayyum rektörleri tanımıyoruz” başlığıyla bir açıklama yapan öğrenciler, “Boğaziçili öğrenciler Bulu’yu kabul etmediği gibi biz de Handan İnci’yi kabul etmiyoruz” dediler.

“Devlet kayyum rektörlerle üniversiteleri kendi hegemonya alanında tutmayı, üniversitelerde gelişen sosyal, politik ve her türden öğrenci faaliyetini baskılamayı amaçlamaktadır”  ifadesinin yer bulduğu açıklamada, üniversitelerin kayyum rektörlerin ve AK Parti’nin değil öznelerin olduğunu belirtildi.

Bulu’yu bilimsel olmayan görüşleri ve cinsiyetçi yaklaşımla suçlayan öğrenciler, “Melih Bulu’yu reddeden Boğaziçi öğrencilerinin yanında” olduklarını bildirdiler.

Açıklamada atanan rektörlerin adları sayılarak, öğrencilerin pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü kapısına gelmesi istendi.

Boğaziçi Dayanışması grubu, pazartesi günü Güney Kampüs kapısı önünde saat 14.00’te basın açıklaması yapılacağını da duyurdu.

Öte yandan Bulu’nun okula rektör atanmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, online derslerin boykot edileceğini de açıklamıştı.

Melih Bulu kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’nin internet sitesinde Bulu’nun özgeçmişi şu ifadelerle anlatılıyor:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap