Mussolini Jr., faşist taraftarıyla bilinen Lazio’ya resmi imzayı attı

by Haber Fora

İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussolini’nin torununun çocuğu, İtalya Serie A ligi ekiplerinden Lazio’nun 19 yaş altı takımına resmi imzayı attı. Romano Benito Floriani Mussolini’nin bu imzası birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Zira Lazio, maçlarda verdikleri faşist selamı ve yaptıkları ırkçı tezahüratlarıyla nam salmış taraftarlarıyla biliniyor.

Benito Mussolini’nin torunu, eski Avrupa Parlamentosu üyesi Alessandra Mussolini’nin oğlu Romano, sağ bek pozisyonunda oynuyor. Halihazırda iki maçta görev alan Romano’nun umut vaat ettiği ve çalışkan bir futbolcu olduğu belirtiliyor.

Lazio genç takımının teknik direktörü Mauro Bianchessi, İtalyan medyasının Mussolini Jr. adını verdiği Romano’yla iki yıl boyunca çalıştığını ve şimdi çalışmasının meyvelerini topladığını söyledi. Bianchessi, sözlerine şöyle devam etti:

Mussolini Jr. siyasetle ilgilenmediğini söylese de Il Fatto Quotidiano adlı İtalyan gazetesinde “Mussolini adı, Lazio için ağır bir yük” ifadeleri yer aldı. Yazının devamında, Lazio’nun maçlarını oynadığı Roma Olimpiyat Stadyumu’nda takımın taraftarlarıyla özdeşleşmiş “Curva Nord” adlı bölümün, faşist selamı ve ırkçı tezahüratlarla bilindiğine işaret edildi.

Lazio taraftarının, faşist karakterini ortaya çıkarmakta hiç vakit kaybetmediği vurgulanırken “Birinin Duce’yı (Mussoli’nin “lider” anlamına gelen lakabı -ed.n.) yüceltmeye başlaması an meselesi” dendi.

Alessandra Mussolini ise imzaya dair şöyle konuştu:

The Guardian’ın haberine göre, Lazio’nun 2020’de dağılan Irriducibili adlı taraftar grubu, maçlarda açtıkları ırkçı pankartlar, gamalı haçlar ve faşizme ilişkin hatıra eşyalarıyla ünlenmişti.

 

Örneğin 2017’de Lazio taraftarları, Anne Frank’in (16 yaşında Holokost’ta öldürülen Yahudi günlük yazarı -ed.n.) fotomontajla ezeli rakipleri Roma’nın forması giydirilmiş çıkartmalarını Roma Olimpiyat Stadyumu’na yapıştırmıştı. Ardından, “her türden” antisemitik tezahürat yapmışlardı.

2005’te Lazio’yla Roma arasında oynanan maçta, Lazio futbolcusu ve eski Irriducibili üyesi Paolo Di Canio, faşist selamı vermişti. Di Canio, daha sonra yaptığı açıklamada “Ben ırkçı değil, faşistim” demişti.

Haber Fora, The Guardian, Telegraph, Daily Mail

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap