Myanmar’daki protestolarda, bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e yükseldi

by Haber Fora

Myanmar’da darbe karşısı protestolara güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e yükseldi.

Avrupa Birliği’nin Myanmar heyeti Twitter’dan yaptığı açıklamada, Myanmar’da bugün kutlanan Silahlı Kuvvetler Günü’nün 76. yıldönümünün “terör ve onursuzluk günü” olarak anılacağını kaydederek, “Çocuklar da dahil silahsız sivillerin öldürülmesi savunulmaz bir eylemdir” ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi Thomas Vajda da “güvenlik güçlerinin silahsız sivilleri öldürdüğünü” söyleyerek, Myanmar halkının askeri yönetim altında yaşamak istemediğini belirtti.

10 asker yaşamını yitirdi

Myanmar’da askeri darbeye karşı protestocuların yanında yer alan etnik silahlı gruplardan Karen Ulusal Birliği (KNU) ile Myanmar ordusu arasında yaşanan çatışmada da ordu mensubu 10 asker yaşamını yitirdi.

KNU sözcüsü Padoh Man Man, bölgedeki bir ordu üssünü baskınla ele geçirdiklerini belirterek, “Çatışmalar sonucu 10 askeri öldürdük, 8 askeri de rehin aldık” dedi.

Çatışmaların ardından Myanmar ordusunun, Hpapun bölgesindeki sivil yerleşim alanlarına hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Saldırıda sivil kayıplar yaşandığını belirten KNU sözcüleri, can kayıplarına ilişkin detay vermedi.

Ne olmuştu?

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 380’in üzerinde gösterici hayatını kaybetti.

Haber Fora, AA
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap