Neandertallerin eski bir gizemi 40 bin ‘yaşındaki’ bir bebekle çözüldü

by Haber Fora

Yalnızca 2 yaşına kadar yaşamış bir Neandertal bebeği, modern insanın kuzenlerine dair uzun yıllardır merak edilen bir soruya cevap oldu.

Science Alert’in haberine göre, yaklaşık 41 bin yıl önce yaşamış bebeğin kalıntıları Fransa’nın güneybatısındaki La Ferrassie isimli ünlü arkeolojik kazı sahasında ortaya çıkarılmıştı. Birçok Neandertal kalıntısı bulunan sahada yapılan bu son iskelet keşfinde bebeğin kalıntılarına yalnızca La Ferrassie 8 (LF8) ismi verilmişti.

20. yüzyılın çeşitli zamanlarında keşfedilen bu tarihi kalıntılar ilk keşfedildiğinde, arkeologlar bu iskeletlerin Neandertallerin akrabalarını huzur bulmaları için toprağa defnettiği kasıtlı bir gömü olduğunu varsaymıştı.

Fakat artık güncel arkeolojide, Neandertallerin ölülerini böyle gömüp gömmediği veya bu istisnai davranışın Homo sapiens kültürüne özgün olup olmadığı sorularıyla birlikte tereddütler kendini gösteriyor.

Bu tereddütler kısmen geçmişte kullanılan arkeolojik teknikler ve kayıt tutma biçimleriyle bağlantılı. Zira 20. yüzyılın başlarında ve hatta daha öncesinde arkeologların ve antropologların kullandığı eski yöntemlerin bulgularına her zaman tamamıyla güvenilemiyor.

Fransa’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden (CNRS) ve Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nden (MNHN) bu tereddütleri taşıyan araştırmacıların oluşturduğu bir ekip, 1970 ve 1973’te iki ayrı çalışmayla keşfedilmesinden bu yana neredeyse 50 yıldır müzede saklanan LF 8’in tarihi kalıntılarını yeniden değerlendirdikleri bir çalışma yürüttü.

Ekip hakemli bilim dergisi Nature’da yayımlanan makalede şu satırlara yer verdi:

Yeni çalışmada araştırmacılar, ilk kazı ekibinin defter ve kazı günlüklerini incelemenin yanı sıra LF 8’in kemiklerini analiz etti. Ekip aynı zamanda bebeğin kalıntılarının keşfedildiği La Ferrassie mağara barınağı sahasında yeni kazılar ve analizler gerçekleştirdi.

Araştırmacıların çok disiplinli (multidisipliner) yaklaşımının sonuçları eski sonuçları doğruladı: Bebek kasıtlı olarak gömülmüştü.

Yazarlar makalede yaklaşımlarını şöyle açıkladı:

Araştırmacılar bu sonuca ulaşırken iyi korunan kemiklerin anatomik konumlarını koruduğunu, yani dağılmadığını doğruladı. Ayrıca toprak örtüsü kalıntıdan farklı açıda eğimliydi; kafa vücudun kalanından yukarıda yer alıyordu.

Dahası kemiklerin üzerinde herhangi bir hayvan izi yer almıyordu. Yakın çevredeki çeşitli hayvanların ayrışmış ve parçalanmış durumdaki kemikleriyle kıyaslandığında, ekip bunu ölümün hemen ardından gerçekleşen kasti ölü gömmenin başka bir olası işareti şeklinde yorumladı.

Araştırmacılar makalede şu açıklamaları yaptı:

Öte yandan bu çalışma yakın zaman içinde Neandertallerin ölülerini gömdüğüne ilişkin yeni kanıtlar sunan ilk çalışma olmadı ve sonuncusu da olacak gibi durmuyor.

Fransız ekip, şimdi yeni ve gelişmiş analiz standartlarını, La Ferrassie 1’den 7’ye kadar uzanan diğer iskeletlere de uygulamanın zamanının geldiğini ve bunun, iskeletlerin nasıl defnedildiğine ilişkin güncel bir değerlendirme sunacağını ifade ediyor.

Science Alert

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap