Neandertallerle modern insanların aynı teknolojiyi kullandığı keşfedildi

by Haber Fora

Arkeologlar Batı Şeria’daki bir mağarada Homo sapiens teknolojisiyle yapılmış gelişmiş taş aletlerle bir çocuk dişi bulmuştu. Şimdi dişin bir Neandertale ait olduğu anlaşıldı ve bu da bulunan taş aletleri evrimsel açıdan özgül bir yere koydu.

Çünkü Nubian Levallois teknolojisi diye bilinen ve nispeten sofistike bir teknikle yontulan taş aletler, Homo sapiens’in en önemli işaretlerinden biri olarak görülüyordu. Herhangi bir yerde bu teknolojiyle yapılmış alet bulunduğunda orada Homo sapienslerin, yani modern insanların yaşadığı düşünülüyordu.

Ama pazartesi günü saygın bilim dergisi Nature, Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmada, Shukbah Mağarası’nda söz konusu aletlerle birlikte yıllar önce bulunan ve kime ait olduğu belirlenemeyen diş, “Neandertal dişi” diye tanımlandı.

Araştırmanın yazarlarından ve Max Planck Enstitü’sünden James Blinkhorn, mağaranın “Katman D” ismi verilen kısmında yine bir Neandertal’e ait olduğu belirlenen bir kürek kemiği parçası bulduklarını ifade etti.

Öte yandan, Haaretz’e konuşan başka uzmanlar, tek bir dişten yola çıkarak hominin türü tanımlamanın son derece zor, hatta imkansız olduğunu söyledi. Blinkhorn ise “Bu dişin Neandertallerle ilişkili olduğundan çok eminiz” dedi.

Eurekalert’in aktardığına göre bu azı dişi, Nubian Levallois teknolojisinin modern insanla sınırlı olmadığını göstermekle kalmadı. Aynı zamanda Neandertallerin indiği en güneydeki bölgeyi de gözler önüne serdi.

Bordeaux Üniversitesi’nden Dr. Clément Zanolli, “Shukbah, Neandertallerin yaşadığı menzilin şimdiye kadar bilinen en güney ucunu işaret ediyor” diye konuşurken, Blinkhorn da bölgenin önemini şöyle açıkladı:

Haber Fora, Haaretz, Eurekalert

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap