Netflix, Winx Club uyarlaması yüzünden eleştirilerin odağında: “Çocukluğumu öldürdüler”

by Haber Fora

Netflix kendisini, yakında çıkacak dizisi Winx Efsanesi: Kader’le (Fate: The Winx Saga) ilgili yeni bir whitewashing (beyazlaştırma) tartışmasının merkezinde buldu.

Dijital yayın platformu, 22 Ocak’taki çıkışından önce, genç yetişkin drama dizisinin fragmanını yayımladı.

The Vampire Diaries’in yaratıcısı Brian Young tarafından yaratılan dizi, 2004 ve 2009 arasında Nickelodeon’da yayınlanıp 2011’de geri dönen çizgi film The Winx Club’ın canlı çekim uyarlaması.

Uyarlamaya dair haberler başta heyecan yaratsa da orijinal dizinin hayranlarının, dizinin ana kadrosunda orijinal çizgi filmdeki çeşitliliğin bulunmadığını fark etmesi uzun sürmedi. Bunun sonucunda çok sayıda izleyici, dijital yayın devini “whitewashing”le suçladı. Bu, beyaz aktörlerin, beyaz tenli olmayan karakterleri oynaması için seçildiği ve Hollywood’da yaygın bir uygulama.

Orijinal dizinin baş karakterleri, Öbür Dünya’daki yatılı büyü okulu Alfea’ya giden 6 periden oluşuyor.

 

Ne var ki yeni uyarlama perilerden yalnızca 5’ini içerirken hayranlar oyuncu seçimlerinin orijinal dizideki çeşitliliği azalttığını fark etti.

Bir Twitter kullanıcısı şunu yazdı:

Bir diğeri şu ifadeleri kullandı:

Gönderisine çizgi film karakterlerini gerçek hayattaki karşılıklarıyla karşılaştırdığı bir görsel ekleyen üçüncü bir kullanıcı şunları söyledi:

Bir kullanıcı da “Flora beyaz mı şimdi? Musa artık Asyalı değil mi??????? Peki biri bana Tecna’ya ne halt olduğunu açıklayabilir mi? Bana bunca zaman bunun için mi beklediğimi söylüyorsunuz?” dedi.

The Independent yorumlarını almak için Netflix’le irtibata geçti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/arts-entertainment

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap