New York Times, Türkiye ekonomisini değerlendirdi

by Haber Fora

New York Times gazetesi, Türkiye ekonomisindeki gerilemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için zorlu bir sınav olduğunu yazdı.

Gazetede Carlotta Gall imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye’de çok sayıda kişinin yiyecek almakta zorlandığı öne sürüldü.

Türkiye’de Kovid-19 önlemleri nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan bir tütün dükkanı sahibinin görüşlerine yer verilen makalede, şu ifadeler yer aldı:

Makalede, MetroPoll’ün bir süre önce düzenlediği ankette katılımcıların yüzde 25’inin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını söylediği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan için kasımda işlerin müdahale edilmesi gereken bir noktaya ulaştığı belirtilen makalede, şu değerlendirmelere yer verildi:

Analistlerin Biden yönetiminin “insan hakları ve demokratik standartlar” konusunda Erdoğan’a karşı daha sert olmasını beklediği kaydedilen makalede, Erdoğan’ın ekonomideki durumla mücadele etmek için katı adımlar attığı, Merkez Bankası’na yeni başkan atadığı, buna itiraz eden damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını sürpriz şekilde kabul ettiği belirtildi.
 

Cumhurbaşkanının küçük işletmelere ve esnafa destek paketi açıkladığına değinilen makalede, muhalefetin Erdoğan’ın attığı adımların çok az ve çok geç olduğu yönündeki eleştirilerine de yer verildi.

“Ekonomik sıkıntılar ciddi endişe yaratıyor”

Makalede, ekonomideki sıkıntıların ve bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yansıyacak sonuçlarının yönetimde ciddi endişe yarattığı öne sürüldü.

New York Times’ın görüşlerine yer verdiği araştırma şirketi MAK Danışmanlık’ın sahibi Mehmet Ali Kulat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anketleri çok yakından takip ettiğini belirterek “Özellikle gelişmelerin topluma nasıl yansıdığına önem veriyor” dedi. Gazete, anketlere göre AKP’nin son dönemdeki oy oranının 19 yılın en düşük seviyesine düştüğünü, bu oranlarla Erdoğan’ın MHP ittifakıyla cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için gerekli yüzde 50 oy oranına ulaşamayabileceğini savundu.

Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo da, kent yoksulluğuyla ilgili yaklaşık 20 yıldır çalıştığını ancak bugüne kadar bu kadar ciddi bir sıkıntı görmediğini söyledi. İlk tecridin başladığı marttan itibaren ailelerini doyuramadıklarını söyleyen çok sayıda kişiden yardım çağrısı aldıklarını kaydeden Foggo, “52 yaşındayım ve bu hayatımda gördüğüm en büyük kriz” diye konuştu.

New York Times makalesinde, bu ay Moody’s tarafından açıklanan bir rapordaki “Türkiye’de zayıf ve kötüye giden yönetim, başlıca kredi zayıflığı. Bu durum, 2018 ortasında başkanlık sisteminin hayata geçirilmesinden bu yana Türkiye’nin notunu birkaç defa düşürme kararımızın temelini oluşturuyor” şeklindeki ifadelere de yer verildi.  

Haber Fora, New York Times

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap