“Okul gıdası logosu” uygulaması bir yıl ertelendi

by Haber Fora

Çocukların sağlığını tehdit eden hazır gıdalara karşı başlatılacak olan “okul gıdası logosu” uygulaması bir yıl ertelendi. Kararın pandemi koşulları nedeniyle alındığı belirtiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, okul gıdalarıyla ilgili kapsamlı bir değişiklik getiren düzenlemeleri Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yeni tebliğle 2021-2022 eğitim öğretim sezonuna ertelendi. Kararın, pandemi şartları nedeniyle alındığı belirtildi.

Gelecek yıl uygulamaya girecek tebliğde öne çıkan başlıklar şöyle:
Tebliğe göre Sağlık Bakanlığı belirlemiş olduğu okul gıdası kriterleri ve onay alan ürün ve işletmelerin isimleri artık Millî Eğitim Bakanlığı internet sayfasında yayımlanacak.
Bakkal ve marketler de satılabilecek
Okul Gıdası Logosu bulunan ürünler; bakkal, market ve benzeri perakende işletmelerde de satışa sunulabilir.
Gerektiğinde STK’larda komisyonda yer alacak
Başvuruların ve taleplerin değerlendirilmesi için kurulacak komisyon; Bakanlıktan üç, Sağlık Bakanlığından iki, Millî Eğitim Bakanlığından iki temsilci olmak üzere yedi üyeden oluşacak. Gerekli hallerde ilgili diğer Bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları da davet edilecek.
6 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek
Gıda işletmecisi onay için Tarım İl müdürlüklerine başvuracak. Yerinde yapılan denetimlerin ardından onay verilen işletme ve ürünler Bakanlık internet sayfasında yayımlanacak. Düzenleme 6 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek.
İdari para cezası
Bu Tebliğ hükümlerine aykırı davrananlar hakkında Bakanlıklar ilgili mevzuat çerçevesince idari yaptırımlar uygulayabilecek.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap