‘Oumuamua iddialarıyla gündemden düşmeyen Harvard profesörü, uzaylıların Dünya’yı neden ziyaret etmediğini açıkladı

by Haber Fora

Harvard Üniversitesi’nin tanınmış fizikçilerinden Prof. Dr. Avi Loeb, bilim dünyasında büyük tartışma yaratan gök cismi ‘Oumuamua’nın uzaylı teknolojisine dair bir işaret olduğunu öne sürüyor. Söz konusu iddialarıyla gündemden düşmeyen bilim insanı, Dünya dışı yaşamla ilgili görüşlerini yeni röportajında aktardı ve insanların, uzaylıların ilgisini çekmeyebileceğini söyledi.

Hawaii dilinde “izci” anlamına gelen ‘Oumuamua isimli gök cismi, ilk kez 2017’de keşfedilmiş ve Güneş Sistemi’ne dışarıdan geldiği görülen ilk nesne unvanını almıştı.

2017’den beri nesnenin ne olduğunu belirlemeye çalışan bilim insanları, bir dizi teori ortaya atmış, bunlar arasında nesnenin bir kuyruklu yıldız, bir hidrojen dağı ve bir göktaşı olduğu iddiaları yer almıştı.

Ancak bu iddiaların hiçbiri gökcisminin sıradışı özelliklerini açıklamaya yetmemişti. Loeb ise bu gizemlerin uzaylılarla açıklanabileceğini öne sürmüş ve gök cisminin Dünya dışı varlıklara ait bir uzay aracından koptuğunu yazmıştı.

Diğer yandan bilim insanı, uzaylılarla ilgili komplo teorilerine inanmadığını söyledi. UFO ihbarlarını değerlendirmek için gözlem merkezleri kurulmasını öneren Loeb, yeni röportajında uzaylılara dair genel görüşlerini aktardı.

“Yeşil çimler ilgilerini çekmiyor”

Galaksideki yıldızların çoğunun cüce yıldızlar olduğunu aktaran Loeb, “Çoğu yıldız Güneş kütlesinin yaklaşık 10’da biri kadardır ve Güneş’ten iki kat daha soğuktur, bu yüzden de kırmızıdır” dedi ve ekledi:

“O kadar zeki olmayabiliriz”

Önde gelen gökbilimcilerden Loeb, kısa süre önce, ‘Oumuamua’nın uzaylılara ait olabileceğini öne sürdüğü bir kitap hazırladığını duyurmuştu. Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth (Dünya Dışı: Dünyanın Ötesinde Akıllı Yaşamın İlk İşareti) isimli o kitap, 26 Ocak’ta çıkmıştı.

Kitabında, insanların bilmediği çok fazla şey olduğunu vurgulan Loeb, “Bir milyar yıl boyunca bilimin peşinde koşmanın yararını görmüş başka bir medeniyetin bizi zeki olarak kabul edip etmeyeceğini merak ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Gökbilimci yeni röportajında da insanların, Dünya dışı medeniyetler için yeterince zeki olup olmadığı sorusunu değerlendirdi. “O kadar çekici olmamamız ve zeka açısından da ilgi çekmiyor olmamız mümkün” diyen Loeb, şöyle konuştu:

“Komplo teorilerine inanmıyorum”

Ağustos 2020’de Pentagon, Amerikan Donanması bünyesinde faaliyet gösterecek bir UFO gözlem birimi kurulduğunu duyurmuştu. Duyuruda birimin Amerikan hava sahasını casusluk faaliyetlerine karşı korumayı hedeflediği bildirilmişti.

Prof. Loeb ise ABD yönetiminin UFO’larla neden uğraştığını şu sözlerle açıkladı:

Loeb ayrıca, UFO’larla ilgili ihbarların sınanması için düşük maliyetli projeler geliştirilebileceğini ekledi:

Haber Fora, Daily Star, Literary Hub, DW Türkçe

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap