Oxfordlu arkeolog: Neandertaller, ilk insanların sanatında pay sahibi

by Haber Fora

Oxford Üniversitesi’nde arkeoloji bilimi profesörü Tom Higham, modern insanların (Homo sapiens), Neandertaller ve Denisova insanları gibi kuzenleriyle çok daha fazla ilişkisi olduğunu söyledi. Higham, insanların söz konusu diğer türlerle 50 bin yıl önce tanıştığında sadece çiftleşmekle kalmadığını, aynı zamanda fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Bilim insanı, “50 bin-38 bin yıl öncesi arasındaki süslemelerin (arkeolojik nesnelerin) sayısında daha önce hiç görmediğimiz muazzam bir artış görüyoruz” dedi ve fikir paylaşımının bu durumu açıklayabileceğini ifade etti.

The Guardian’ın haberine göre, bu nesneler arasında delikli diş, deniz kabuğundan kolye, renklendirici maddelerin kullanımı, süslenmiş kemikler; oyularak yapılan figüratif sanat ve mağara ressamlığı eserleri bulunuyor.

“Şu an sadece biz varız. Gezegende başka tür bir insan yok. Sanatın ve karmaşık bilişsel düşüncenin kökenlerinin her zaman biz modern insanların ayırt edici özelliği olduğunu düşündük” diyen Higham, sözlerini şöyle sürdürdü:

Denisova insanları ilkin 2010’da Sibirya’da keşfedilirken, Higham da bu araştırma ekibindeydi:

Söz konusu mağarada bazı süslemeler tespit edilirken bunlar arasında mamut dişi ve devekuşu yumurtasının kabuğundan yapılmış yüzükler ve boncuklar var.

Higham’ın 25 Mart’ta çıkacak kitabında yer alan yeni araştırması ayrıca, en eski modern insanlarla bağlantılı olduğu düşünülen sanat eserleri ve süs eşyalarının, Neandertaller ve Denisova insanları tarafından meydana getirilme ihtimali olduğu anlamına geliyor.

Haber Fora, The Guardian

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap