Özgür Gündem davasında “örgüt üyeliği” cezası: Keskin, Kızılkaya ve Sancılı’ya 6’şar yıl hapis

by Haber Fora

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ana davasının karar duruşmasında, gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya, nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’ya toplam 21 yıl hapis cezası verildi.

Özgür Gündem gazetesi ana davasının 4’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; duruşmaya “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt üyeliği”  ve “Örgüt propagandası” suçlamaları ile yargılanan gazeteyle dayanışma amacıyla bir gün nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni olan Eren Keskin ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya hazır bulundu. Gazetenin sahibi Kemal Sancılı ile Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitiyle başlanan duruşmada Keskin ve Kızılkaya’nın son sözleri alındı. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Sancılı, Kızılkaya ve Keskin’e “Örgüt üyeliği” suçlaması ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Kaya’ya ise “Örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi. 

Eren Keskin kararın ardından yaptığı paylaşımda “30 yıldır, İnsan Hakları hareketi içindeyim. Çok yargılandım, düşüncelerim nedeniyle cezaevinde kaldım. Ancak ilk kez, ‘silahlı örgüt üyesi’ sayılarak, ceza aldım. 6 yıl 3 ay. Hiç bir yere gitmeyeceğim. Buradayım” ifadelerini kullandı.

Dava süreci

 Özgür Gündem’in kapatılma kararının ardından 24 gazeteci gözaltına alınmıştı.

‘Özgür Gündem Ana Davası’ olarak bilinen ve Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Bilge Oykut’un da yargılandığı dava kapsamında İnan Kızılkaya 441 gün, Kemal Sancılı ise 301 gün tutuklu kalmalarının ardından tahliye edilmişti.

 

MA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap