Özlem Zengin’in “10 yılda 60 milyon sokak köpeği olacak” iddiasını hatırlatıp, başıboş köpeklerin kontrol altına alınmasını istediler

by Haber Fora

Hayvanlara yönelik eziyet, kötü muamele, öldürme gibi eylemlerde hapis cezası öngören hayvan hakları ile ilgili yasa teklifinin bugünlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Evcil hayvan sahibi olan insan sayısıyla birlikte hayvan haklarına olan duyarlılık da son yıllarda yükselişte.

Ancak hayatta her konuda olduğu gibi bu alanda da farklı görüşler var.

Twitter üzerinden “Başıboş Köpek Sorunu” adlı bir sayfa oluşturan bir grup insan, köpek saldırılarını haberleştirerek, sokak köpeklerin kontrol altına alınmasını istiyor.

Neden böyle bir sayfa oluşturduklarını konuşmak üzere ulaştığımız sayfa yöneticilerinden Ali Öztürk, öncelikle kendilerini “Hayvansever oldukları son derece tartışmalı olan fanatik grupların bakış açıları, topluma bir ‘hayvanseverlik doktrini’ olarak empoze edilmeye çalışılıyor. Biz bu akıl dışı duruma itirazı olan insanlarız özetle” diyerek tanıttı.

“Hayvan düşmanı değiliz”

Kedi ve kuş besleyen, köpeği olan üyeleri olduğunu, kendisinin de bir kedisi sahibi olduğunu ifade eden Öztürk, yaptıkları uyarıların sanıldığı gibi hayvan düşmanlığından kaynaklanmadığını iddia etti.

Hayvansever sivil toplum kuruluşlarının (STK) yerine “başıboş köpek” tanımını kullanan Öztürk’ün neden bu tanımı tercih ettiklerine dair açıklaması şöyle:

“Tahmini 10 milyon başıboş köpek var”

Öztürk’ün iddiasına göre Türkiye’de başıboş köpek sayısı net bilinmiyor ancak İzmir Veteriner Hekimleri Odası’nın 2017 yılındaki açıklamasına göre sadece o tarihte İzmir’de 500 bin başıboş köpek bulunuyordu.

Öztürk, bu veriden yola çıkarak Türkiye’de tahmini 10 milyon civarında başıboş köpeğin olduğunu, her sekiz insana bir başıboş köpek düştüğünü iddia etti.

Öztürk, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, geçen 3 Şubat 2021 günü Hayvan Hakları tasarısıyla ilgili yaptığı “Eğer kısırlaştırılma yapılmazsa; 10 yıl içerisinde köpeklerle ilgili nüfusun 60 milyona ulaşması bekleniyor” açıklamasını da hatırlattı.

“Köpek saldırılarında veya köpekten kaçarken ölenler oluyor”

Başıboş köpek saldırılarında her yıl çok sayıda kişinin yaralandığını hatta öldüğünü öne süren Öztürk, şu iddialarda bulundu:

“Üç kez köpek saldırısına uğradım”

Öztürk, kendisinin de üç ciddi köpek saldırısı atlattığını yine arkadaşları ve onların çocuklarının yaşadığı mağduriyetler olduğunu söyleyerek bir iddiada daha bulundu.

“Kuduz vakalarının çoğu köpekten kaynaklı”

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre her yıl 250 bin kişinin kuduz temaslısı olarak kayıtlara geçirildiğini öne süren Öztürk, bu konuda şunları söyledi:

“Köpek fanatiği STK’ların pitbullcuların hakaretlerine maruz kalıyoruz”

“Böyle devam etsin, anormal bir durum yok” diyemeyiz diyen Öztürk, şu iddialarda bulundu:

“Mesele bir tür köpekseverliğe dönüştürüldü”

Köpek besleyen toplumun, hayvanların geneline yönelik de vazifesini yerine getirmiş olmak gibi yalancı bir vicdan tatmini yaşadığını öne süren Öztürk, bu konudaki iddiasını şöyle dillendirdi:

Öztürk, hayvanseverlik adı altında ticari kaygılarla hareket edenlerin de olduğunu öne sürdü.

“Vatandaş parka gidebilmek için köpeğin gönlünü hoş tutmak zorunda mıdır?”

Öztürk, vatandaşlık haklarının da zedelendiğini öne sürerek, şöyle bir örnek verdi:

“Kısırlaştırma ile sorunu çözen olmadı”

“Peki siz nasıl bir çözüm yolu öneriyorsunuz? sorusuna ise Öztürk’ün verdiği cevap şu oldu:

“Kısırlaştırma olmazsa Türkiye’de hayvan sayısı kat be kat artar”

Zengin’in açıklamalarını sorduğumuz Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, “Kısırlaştırma olmazsa hayvan sayısı kat be kat artar ama 60 milyon olur mu o konuda rakam veremem” diyen Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yerde hayvan saldırısına uğrarsanız o belediyeden davacı olun”

Özkan, köpek saldırısına uğrayanların bulundukları yerdeki belediyeye dava açması gerektiğini belirterek, “Sokak hayvanlarının beslenmesi, rehabilitesi o belediyenin ve başkanın sorumluluğu. Hayvan beslense, rehabilite edilse neden parka gelen insana saldırsın. Bu durumda görevini yapmayan başkana dava açın, biz de yanındayız” diye konuştu.

Çözüm yok etmek değil. Uyuşturucu kullananları da mı yok edeceğiz

Özkan, ayrıca çözümün hayvanların yok edilmesi olmadığını belirterek, “Uyuşturucu sorununa çözüm bulmak için kalkıp uyuşturucu kullananları öldürmeyeceğimize göre hayvanları da yok edemeyiz. Kısırlaştırma ve rehabilite ederek çözülür. Türleri yok ederseniz yaşamın doğal dengesi de bozulur” iddiasında bulundu.

“Yasaya karşı pitbullun tasmasını, ağızlığını bağlamayan sahibi sorumlu”

Özkan ayrıca iddia edildiği ölçüde köpek saldırısı olmadığını da öne sürerek, “Ben 30 yıldır Ankara’dayım. Köpek saldırısına tanık olmadım. Dün İstanbul Ataşehir’de bir pitbull, 16 yaşında bir kıza saldırmış. Ben o köpeğe değil onu bırakan sahibine kızıyorum. Kanun sana demiş ki hayvana tasma takacaksın ağızlık takacaksın. Böyle bilinçsiz insanlar yüzünden bütün hayvanları barınaklara tıkmaya ne hakkın var” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap