Pakdemirli: Bakanların pek yangına gittiği bugüne kadar görülmemiştir

by Haber Fora

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü’nde (OGM) düzenlenen ve “ormancılığın gelişimine katkı sağlayanlar”ın ödüllendirildiği “Yeşilin EN’leri Ödül Töreni”ne katıldı.

Bakan Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, son 19 yılda 5,3 milyar fidanı toprakla buluşturup orman varlığını 2,1 milyon hektar artırarak 22,9 milyon hektara çıkardıklarını, Türkiye’nin ağaçlandırmada Avrupa’da birinci, dünyada ise 4’üncü sırada yer aldığını ve orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle yürütülen “Geleceğe Nefes” kampanyasının dünyaya örnek olacak çok büyük bir ağaçlandırma seferberliğine dönüştüğünü ve 2020 yılında uluslararası kimliğe kavuştuğunu bildiren Pakdemirli, her akşam yaptığı çalışmaların muhasebesini gerçekleştirdiğini ve en rahat yattığı gecenin “Geleceğe Nefes” kampanyası olduğunu dile getirdi. 

“Yangınla mücadelede ilkleri gerçekleştirdik”

Bakan Pakdemirli, 22,9 milyon hektar orman varlığının 12,5 milyon hektarının yangına hassas bölgelerde yer aldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Asker ve polisten sonra en çok şehit veren kurumuz”

Bu yıl da yangın sezonunun yaklaştığına işaret eden Pakdemirli, kendisinin de yine orman personeliyle sahada olacağını bildirdi.

Pakdemirli, orman personelinin insan üstü çabayla çalıştığına işaret ederek, “Geçen yıl 3 bine yakın yangının yanı sıra 8 tane çok büyük yangın tehlikesi atlattık. Ormancı kardeşlerim yangın sönmeden uyumuyor. Asker ve polisten sonra en çok şehit veren kurumuz. Aynı seviyede saygıyla orman teşkilatımıza bakıyor olmamız lazım. Orman teşkilatımız bu saygıyı hak ediyor” dedi.

“Farklı bir bakan profili çizmiş olabiliriz”

Bugüne kadar farklı bir bakan profili çizmiş olabileceğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Bakanların pek yangına gittiği bugüne kadar görülmemiştir” dedi.

Bunun 3 sebebi olduğunu söyleyen Pakdemirli, o sebepleri şu şekilde sıraladı:

Törende, ormancılık alanına destek sağlayan OGM personeli, şirketler, sanatçılar ve basın mensupları ödüllendirildi. 

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap