Pakistan TikTok’u “uygunsuz içerik” nedeniyle yasakladı

by Haber Fora
Pakistan TikTok'u

Pakistan regülasyon otoriteleri, popüler video uygulaması TikTok’un ahlaksız ve uygunsuz içerikleri kontrol edemediğini belirterek uygulamayı ülkede engellemek için harekete geçti

Çinli teknoloji devi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok Pakistanda azımsanmayacak derecede kullanıcı sayısına sahip. SensorTower’ın yayınladığı verilere göre, uygulama ülkede sadece bu yıl 14.7 milyon indirilirken toplamda 43 milyon defa indirilmiş. Bu da Pakistan’ı TikTok’un sahip olduğu en büyük on ikinci Pazar haline getiriyor.

TikTok’un sözcüsü şirketin Pakistan yetkilileriyle iletişim halinde olduğunu ve operasyonlarını sürdürdükleri tüm pazarlarda politikalarını ihlal eden her içeriği sildiklerini belirtti.

Şirketin yayınladığı şeffaflık raporuna göre, TikTok Ocak ayından Haziran ayına kadar geçen sürede Pakistan’da 6.5 milyon videoyu sildi. Aynı raporda, Pakistan hükümetinin TikTok’tan kırk adet kullanıcı ve farklı içeriklerle ilgili dört adet talepte bulunduğu da yer alıyor ama bu hesaplardan sadece iki tanesi silinmiş ya da kısıtlanmış.

Çin’in yakın müttefiklerinden biri olan Pakistan da uygulamaya karşı önlem alan ülkelerin arasına katıldı. Yaz süresince, Hindistan TikTok’u diğer Çin menşeili uygulamalar ile birlikte yasaklamıştı. Endonezya, Mısır ve Bangladeş de TikTok’a karşı kısıtlama getiren ülkeler arasında bulunuyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap