Pandemi gölgesinde yeni yıl: Fotoğraflarla dünyadan yılbaşı kutlamaları

by Haber Fora

Yılbaşı kutlamaları bu sene Kovid-19 salgının gölgesinde yapıldı.

Mutasyona uğrayarak bulaşıcılığı artan koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla birçok ülkede kutlamalar yasaklandı ve sokağa çıkma kısıtlamaları uygulandı.

 

ABD’de uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında, geçen senelerdeki kutlamalarda tıklım tıklım olan Times Meydanı, bu yıl bomboştu.

Uygulama kapsamında meydana yalnızca polislerle sosyal mesafe ve maske kuralına uymaları şartıyla belirli sağlık çalışanları ve yakınlarının girmesine izin verildi. 

New York’ta ıssız kalan Times Meydanı’nda atılan konfetilerse ilginç bir görüntü oluşturdu.

 

Rusya’da yılbaşı, başkent Moskova’da bulunan Kremlin’deki Spasskaya Kulesi’nin arkasında patlayan havai fişekleriyle kutlandı.

 

Mısır’ın başkenti Kahire’de, dünyanın kablolarda kurulu en uzun köprüsü Tahya Misr Köprüsü’nde havaifişek gösterisi düzenlendi.

 

Dubai’deyse dünyanın en uzun gökdeleni Burc Halife’den havai fişekler fırlatıldı.

 

Fransa’da vaka artışlarının önlenmesi için 08.00-18.00 arası sokağa çıkma yasağı getirildi. Paris’teki Şanzelize Caddesi yılbaşı kutlamaları için ışıklandırılırken, polisler de devriyedeydi.

 

Koronavirüs kısıtlamaları kapsamında Almanya’da havai fişek kullanılmadı. Yılbaşında başkent Berlin’deki Brandenburg Kapısı’nın üzerinde “Hoşgeldin 2021” yazılı yansıtma yapıldı.

 

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 10 binden fazla polis, pandemi nedeniyle uygulanan tecrit kurallarını denetlemek için görev yaptı. Başkentteki Akropolis’te bulunan Parthenon tapınağının üzerinde havai fişekler patladı.  

 

Japonya’nın başkenti Tokyo’da günlük vaka sayıları ilk defa 1000’in üstüne çıkarken, çoğu kişi yılbaşını evinde kutladı.

Bazılarıysa kutsal tapınaklara giderek dua etti.

 

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Çao Phraya nehri üzerinde havai fişek gösterisi yapıldı.

 

Güney Kore’nin başkenti Seul’de pandemi nedeniyle 1953’ten beri düzenlenen, genellikle ortalama 100 bin kişinin katıldığı çan çalma etkinliği iptal edildi.

 

Avustralya’da Sidney Opera Binası’nda büyüleyici bir havai fişek gösterisi düzenlendi.

 

Pandeminin başladığı nokta olarak varsayılan Çin’in Hubei bölgesindeki Vuhan’daysa maske takan birçok kişi meydanlara inip yeni yılı kutladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap