Pandemi küçük çocukların konuşmasını geciktirdi… Uyarı: Bu şikayetle başvuranlarda yüzde 70 oranında artış var

by Haber Fora

Türkiye’de etkisini sürdüren koronavirüs (Kovid-19) salgını, bebeklikten yeni çıkan küçük çocukların üzerinde de olumsuzluğa yol açtı. 

Pandemiyle birlikte küçük çocuklar, sokaklarda, parklarda ve oyun alanlarında daha az görünür oldu.

Onların sağlığından endişe eden ailelerince koruma amaçlı yapılan kısıtlamalar farklı bir sorunları beraberinde getirdi.

Yeni problemin küçük çocukların konuşmayı geç öğreniyor olması.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Uyar, çocuğunun konuşmayı çözemediği şikayetiyle son bir yıl içinde ailelerce yapılan başvuruların önceki yıllara göre yüzde 60 hatta 70 oranında artığını öne sürdü.

Akranlarıyla iletişimi azalan çocuklarda konuşma gecikiyor

Erkek çocuklarda konuşmayı çözme yaşının ortalama üç, kız çocuklarında ise iki olduğunu söyleyen Uyar, “Pandemiyle birlikte kreşlerin kapanması ve çocukların ailelerince daha az parklara, oyun alanlarına götürülmeleri kendi akranları ile temas kurmalarını güçleştirdi. Akranlarıyla iletişim azlığı küçük çocuklarda konuşmayı geciktiriyor. Son bir yıl içinde bu yönde çok şikayet alıyoruz” dedi. 

“Anne – baba ile konuşma öğrenmede yeterli değil, akran lazım”

Anne – babanın konuşmasının öğrenme yaşındaki çocuk için yeterli olmadığını belirten Uyar, “Çünkü yetişkinlerin konuşması iletişimsel değil, komutsal bir konuşma oluyor. Yetişkinlerin konuşmalarını algılamak çocuklar açısından daha zor oluyor. Oysa çocuklar arasında kendi yaşlarına uygun konuşma modelleri olduğundan anlamaları, öğrenmeleri daha kolay oluyor” diye konuştu.

“Oyun oynayarak konuşun, radyo gün boyu açık olsun”

Uyar, ayrıca konuşmayı sökme çağında çocukları olan ailelere şu tavsiyelerde de bulundu:

“Fazla televizyon izlemek de konuşmayı geciktirir”

Çocuk Ergen Psikolojisi üzerine çalışan Klinik Psikolog Emel Güler de Dr. Uyar ile aynı görüşte. 

Uyar’ın paylaştığı bilgilere katıldığını dile getiren Güler, “Hep aynı şeylerin olması dil öğrenimini zayıflatır” uyarısında bunarak şunları kaydetti: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap