Pandemi, şampiyonların gelirlerini büyük ölçüde etkiledi… Talimciler: Kulüpler, tekrar normale dönmek için bir sarsıntı geçirecek

by Haber Fora

Çin’in Vuhan şehrinden dünyaya yayılan Kovid-19 salgını, futbol dünyasında da olumsuz etkilerini sürdürüyor.

Pandemi öncesindeki son sezonlarda Avrupa’nın en iyi liglerinin neredeyse tüm şampiyonları için istikrarlı bir büyüme görülürken, geçen sezon birçok kulüp için üzüntülü sonuçlar doğurdu.

Futbol ekosistemininin finansal sürdürülebilirliğinin bir bütün olarak sorgulanmasına neden olan Kovid-19 krizi, sektörün yaşadığı kırılganlığın ortaya çıkmasına öncülük etti.

KPMG Football Benchmark’ın yayınladığı rapora göre Avrupa’nın altı büyük liginin şampiyonu olan Liverpool, Real Madrid, Bayern Münih, Paris Saint-Germain, Juventus ve Porto’nun işletme gelirlerinde yaşanan düşüş dikkatlerden kaçmadı.

Premier Lig’de 30 yıl aradan sonra şampiyonluk sevinci yaşayan Liverpool, pandemi nedeniyle 47 milyon 600 bin euro (yüzde 8) gelir kaybı yaşadığı görüldü. 

İspanya La Liga’da Barcelona’nın önünde şampiyonluğa uzanan Real Madrid ise 59 milyon 100 bin euro (yüzde 8) zarar etti. 

Almanya Bundesliga’da üst üste 8. kez şampiyonluğunu ilan eden Bayern Münih, pandemi nedeniyle en az zarar eden kulüp oldu. Bavyera temsilcisi, 18 milyon 300 bin euroluk kaybıyla yüzde 3’lük gelirden uzak kaldı.

 

İtalya, Fransa ve Portekiz’de de durum benzer özellikler gösterse de rakamların büyüklüğü dikkat çekti.

Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’nun da formasını giydiği Juventus, 62 milyon 200 bin euro (yüzde 13) zararla sezonu tamamladı.

Öte yandan Ligue 1’de şampiyonluğunu ilan eden Paris Saint-Germain, 95 milyon 400 bin euro (yüzde 15) zarar etti.

Portekiz şampiyonu Porto ise, rakipleri arasında gelirlerine göre en çok zarar eden kulüp oldu. Mavi-beyazlılar, 89 milyon euro ile yüzde 50’nin üzerinde kayıp yaşadı.

Spor Sosyoloğu Prof. Dr. Ahmet Talimciler, Kovid-19 pandemisinin dünya futboluna ekonomik zararları ve Türk kulüplerine etkisini Haber Fora’ye değerlendirdi.

“‘Taraftarlarla başka nasıl bir araya gelebiliriz’i organize etmek gerekiyor”

Futbol dünyasının zorlu bir dönemden geçtiğini ve bu sürecin özellikle futbol açısından kulüplerin daha farklı davranmalarının önünü açtığını söyleyen Talimciler, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

Gelir kaybına uğrayan kulüpler için seçeneklerin çok olduğunu aktaran Talimciler, “Örneğin kulübünüzün önde gelen futbolcularıyla taraftarların etkileşiminin sağlanabileceği organizasyonların online olarak düzenlenmesi ve buradan elde edilecek gelirin kulübe kalması gibi bir uygulama denenebilir. Kulübün organize edeceği faaliyetlerde bağış toplanması gibi gelir kalemleri de oluşturulabilir” şeklinde görüş belirtti.

“Türkiye’deki bütün takımların taraftarları başarı odaklı”

Avrupa’da şampiyon olan dev kulüplerin kombine satma oranı ile yıl içerisinde taraftarla sağlanan bütünleşmenin çok yüksek oranlarda gerçekleştiğini vurgulayan Talimciler, Türk kulüplerini Avrupa’dan ayıran şu noktaya dikkat çekti:

Taraftarların tribüne gitmesini sadece bilet geliri olarak düşünülmemesi gerektiğinin altını çizen Talimciler, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kulüplerin tekrar kendi normallerine dönmeleri için bir sarsıntı geçirilecek”

FIFA ve UEFA’nın pandemi sürecinin başında açıkladığı yardımların yetersiz olduğunu ve bu konunun kamuoyunda yeterince tartışılmamasını eleştiren Talimciler, federasyonların ve kulüplerin söz konusu kurumlardan maliyetine yakın krediler alabileceğini sözlerine ekledi.

Kovid-19 sürecinin bitmesiyle yeniden eski normale dönülemeyeceğini, bu nedenle de kulüplerin yaşayacağı zorlukların süreceğini belirten Talimciler, şu ifadeleri kullandı:

 

“Türkiye’de 10 aydır amatör ligler oynanmıyor”

Geçtiğimiz dönemde Premier Lig yönetiminin alt liglere yaptığı ekonomik desteği hatırlatan Talimciler, “Premier Lig’i yönetenler şunun farkında: Alttaki ve amatör ligler varlığını sürdüremezler ve kapılara kilit vurmak zorunda kalırlarsa bu sadece onların ölümü anlamına gelmeyecek, aynı zamanda Premier Lig’in de ölümü anlamına gelecek. O yüzden de aşağıya el uzattılar” dedi.

Türkiye’de ise amatör liglere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir grup amatör futbolcu ile görüşmesi sonrası dikkat çekildiğini aktaran Talimciler, şunları kaydetti:

“Türkiye’de Süper Lig haziran ayında başladı ve o zamandan bugüne kadar bu insanlar farklı mecralarda seslerini duyurmaya çalıştılar” diyen Talimciler, futbolu yönetenleri şu sözlerle eleştirdi:

“Yönetime gelenler orada kalmak istiyor çünkü önemli bir rant var”

Türkiye’deki mevcut düzenin kulüplerin işine geldiğini öne süren Talimciler, “kulüpler, bir taraftan dernekler yasası ile yönetilmeye devam ediyor. Kongre yapılsın, eller oy için kalksın, ibra olsun sonra bitti. Kişilerin yaptıklarından sorumlu olmaları gibi bir durum söz konusu değil. O yüzden de yönetime gelenler orada kalmak istiyorlar. Orada gerçekten önemli bir rant var ve bunu değerlendirmek istiyorlar. Çünkü buradan doğacak maliyetlerin ceremesini kendileri değil sonraki yönetim çekiyor” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de Süper Lig kulüpleri de dahil birçok kulübün batma aşamasında olduğunu ve bu nedenle herkesin devletin eline baktığını aktaran Talimciler, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap