Pandemiden dolayı Birleşik Krallık’tan ayrılan AB vatandaşlarının Britanya’da yaşama hakkı tehlikede

by Haber Fora

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Birleşik Krallık’tan (BK) geçici olarak ayrılan binlerce AB vatandaşının İçişleri Bakanlığı düzenlemeleri uyarınca Britanya’da uzun vadeli kalma haklarını kaybetmesi ihtimal dahilinde.

Yönetim, AB’den ayrılmayı oylamasından beri 4,3 milyon AB vatandaşına ikamet izni tanımıştı.

Ne var ki bunların 1,5 milyonuna “kısa dönem ikamet iznini” yalnızca geçici olarak vermişti.

Kişilerin geçerli mazeret olmaksızın 6 ayın üzerinde BK’nin dışında kalması halinde kapsamı daha dar olan bu hak düşürülebilir.

Yönetim, kişilerin ikamet statülerini kaybetmeksizin daha uzun süre (12 aylığına) BK dışında kalmasına olanak veren düzenlemelerin, ancak ciddi düzeyde hasta olmaları veya tecrit düzenlemeleri nedeniyle çıkış yapamamaları halinde geçerli olacağını beyan etti.

Öte yandan bakanlar, gereklilikleri esnetmeyi ve iktisadi nedenlerden ülkeyi terk etmek zorunda kalmış kişilerin himaye sürelerini uzatmayı reddediyor.

Kabinedeki İçişleri Bakanı Michael Gove, bu hafta BK’de bazı üye ülkelerden daha fazla sayıda AB vatandaşı bulunmasıyla övündü.

Bir parlamento komitesine konuşan bakan, sayıların “Brexit oylaması sırasında her nasılsa BK’nin misafirperverliğinin azaldığına veya AB vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi gerektiğine yönelik yayılan saçmalıkları boşa düşürdüğünü” söyledi.

Diğer yandan pandeminin BK’nin hizmet sektörünü kapatması ve istihdam olanaklarının tükenmesiyle çok sayıda kişi başka ülkelerdeki ailelerinin yanına döndü.

Seçkin Ekonomik İstatistik Merkezi’nin (Economic Statistics Centre of Excellence) ocak ayında yayımladığı bir araştırma makalesinde, BK’de doğmamış yarım milyon civarında çalışanın pandemi sürecinde BK’den ayrıldığı, bunların çoğunun AB vatandaşı olduğu tahmini yer aldı.

Michael O’Connor ve Jonathan Portes’un kaleme aldığı makalede şu ifadelere yer verildi:

Durumla ilgili kendisine yöneltilen sorular üzerine Göçmenlik Bakanı Kevin Foster şunları söyledi:

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap