Param ağustosta halka arz oluyor  

by Haber Fora
Param ağustosta halka arz oluyor    

SEFER YÜKSEL

Elektronik para, ön ödemeli kart, e- cüzdan, online tahsilat, fiziki ve sanal POS, fatura tahsilatı hizmeti, kredi gibi geniş yelpazede finansman hizmetleri sunan Param’ın Kurucusu Emin Can Yılmaz, şirket olarak ağustos ayında halka açılmayı planladıklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Yılmaz, sektörde ilk halka açılan şirket olacaklarının altını çizdi. İlk çeyrek verileri ile ilerlemeyi planladıklarını kaydeden Yılmaz, şu anda aracı kurum anlaşmalarının devam ettiğini, halka arzın detaylarına ilişkin bilgileri önümüzdeki dönemde SPK onayının ardından paylaşacaklarını belirtti. Şu anda yatırımcı ilişkileri biriminin kurulduğunu kaydeden Yılmaz, “Tam Borsa İstanbul’un istediği, kurumsal, şeffaf, karlı, sürdürülebilir bir yapıdayız” dedi. Halka arzdan gelen bütün kaynadığı da Param’ı büyütmek için kullanacaklarını belirten Yılmaz, halka arzın yanı sıra birleşme ve satın alma tarafında da yatırımcılarla görüşmelerin sürdüğünü sözlerin ekledi.

‘Param’ı büyütecek 2 şirkete yatırım yaptık’

Şu anda iki farklı şirkete büyük yatırım yaptıklarını ve mart sonunda açıklayacaklarını belirten Yılmaz, her iki şirketin de Param’ı çok büyüteceğini, yatırımların ya yüzde 50-50 ya da çoğunluk hisse satın alma şeklinde olacağını ifade etti. 2020 yılında Almanya merkezli dijital banka insha’ya yatırım yaptıklarını ifade eden Yılmaz, “Normalde bankalar fintechlere yatırım yapar. Ama ilk defa bir fintech bir bankaya yatırım yaptı. insha Avrupa’da dijital banka olma yolunda işlemlerine başladı. Biz insha’nın yol haritasına ortak olduk diyebilirim. Şöyle ki, biz her yerde altyapı sağlayıcı olmak peşindeyiz. Çünkü bu işin gücünün altyapıdan geldiğini düşünüyoruz” diye konuştu. İngiltere’de kurdukları şirketin de aslında Avrupa Birliği genelindeki bir lisans ile insha’nın büyümesinde de altyapı sağlayıcı olacak şekilde konumlandırdıklarını söyleyen Yılmaz, mart ayı sonu itibarıyla da İngiltere’de de aktif hale geleceklerini kaydetti.

‘2021 yılında 6 kat büyümeyi hedefliyoruz’

Param’ın 2020 yılında sadece POS işlemlerinde yüzde 595 büyüdüklerini ifade eden Yılmaz,POS ve kartta toplam işlem hacminin ise 15 milyar TL olarak gerçeklediğini söyledi. 2021 Ocak ayında da yüzde 49 büyüme kaydettiklerini söyleyen Yılmaz, yıl toplamında 6 kat büyümeyi hedeflediklerini belirtti. Yılmaz, 2021 yılında çok büyük gruplarla işbirliklerine imza atacaklarının altını çizdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap