Pariteden arındırılmış veriye göre döviz mevduatları arttı

by Haber Fora
Pariteden arındırılmış veriye göre döviz mevduatları arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Döviz mevduatlarıyla ilgili parite etkisinden arındırılmış veri seti beklenen ters dolarizasyon eğiliminin henüz gerçekleşmediğine işaret etti.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre 5 Mart haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,25 milyar dolar düşüşle 230,4 milyar seviyesine geriledi.

Verilere göre aynı dönemde bireylerin döviz mevduatlarında 1,8 milyar dolarlık, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 441 milyon dolarlık gerileme yaşandı.

TCMB’nin 3 haftadır yayımladığı parite etkisinden arındırılmış veri setine göre ise döviz mevduatlarında artış kaydedildi.

Buna göre döviz mevduatlarının 2,25 milyar dolar gerilediği 5 Mart haftasında TCMB parite etkisini 2,65 milyar dolar olarak hesapladı. Bu etki dışarıda bırakıldığında döviz hesaplarında yaklaşık 400 milyon dolarlık bir artış gerçekleşti.

Parite etkisinden arındırılmış veride bireylerin de, tüzel kişilerin de döviz mevduatlarının arttığı görüldü. Buna göre bu veri setine göre bireylerin döviz mevduatları 143 milyon dolar, tüzel kişilerin de 254 milyon dolar yükseldi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap