Pentagon bünyesinde “Çin Görev Gücü” kuruldu

by Haber Fora

ABD Başkanı Joe Biden, Savunma Bakanlığını (Pentagon) ziyareti sırasında bakanlık bünyesinde sadece Çin’e odaklanacak “Çin Görev Gücü” adlı bir birimin kurulduğunu açıkladı. 

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığını ziyaret edip ülkesinin dış politika parametrelerini açıklayan Biden, bu kez Pentagon’u ziyaret etti. 

Biden, ABD’nin karşı karşıya kaldığı tehlike ve sınamalardan bahsederek, “Savunma Bakanlığı bünyesinde strateji, operasyonel konsept, kuvvet konumlandırma dahil birçok konuya odaklanacak yeni bir Çin Görev Gücünün kurulduğuna ilişkin bilgi aldım” dedi. 

Biden, sivil ve askerlerden oluşan bu birimin gelecek aylarda Pentagon’a, Çin ile ilgili tavsiyeler sunacağını söyledi. 

Savunma liderleri ile ulusal güvenlik önceliklerini konuştuklarını ifade eden Biden, askeri güç kullanmaya son çare olarak baktığını ifade etti. 

AA’nın aktardığına göre Biden, “Uzun yıllardır devam eden savaşları güvenilir bir şekilde sona erdirmek için Bakan Austin ve dünyadaki diğer liderlerle yakın çalışacağım” ifadelerini kullandı. 

Pentagon’dan Çin Görev Gücü ile ilgili yapılan açıklamada ise “Savunma Bakanlığı Çin Görev Gücünün ana odağının, Çin’e yönelik politika, program ve süreçlerinin analizi olacağı” kaydedildi. 

Açıklamada, Görev Gücünün sivil ve asker olmak üzere toplam 15 kişiden oluşacağı ifade edilirken, Görev Gücünün direktörlüğüne Savunma Bakanlığı Özel Müsteşarı Dr. Ely Ratner’in atandığı kaydedildi. 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap