Pentagon, Guantanamo mahkumlarına koronavirüs aşısı yaptıracak

by Haber Fora

ABD’nin Küba’da yer alan askeri üssü Guantanamo’da tutulan 40 mahkuma koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılacağı belirtildi.

Savunma Bakanlığı (Pentagon), 11 Eylül saldırılarının mimarlarından biri olduğu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed’in de aralarında bulunduğu mahkumların aşılanmasına yakında başlanacağını bildirdi.

New York Post’a konuşan bir Pentagon sözcüsü, “tüm tutuklu ve hükümlülere Kovid-19 aşısının yaptırılması” emrinin yetkililer tarafından imzalandığını kaydetti.

Aşılama çalışmalarının gelecek hafta başlanacağı ifade edilirken, sözcü Michael Howard, “Bu işlem gönüllülük esas alınarak yapılacak ve bakanlığımızın öncelik planı doğrultusunda gerçekleştirilecek” ifadesini kullandı.

Howard ayrıca, söz konusu emrin, Joe Biden’ın başkan olarak göreve başlamasıyla ataması gerçekleşmiş olan Sağlık İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Terry Adirim tarafından 27 Ocak’ta imzalandığını bildirdi.

New York Times gazetesine göre savcı Clayton G. Trivett Jr. da savunma avukatlarına yazdığı bir mektupta, “Pentagon’dan bir yetkilinin, Guantanamo’daki mahkumlara Kovid-19 aşısı yapılmasını onaylayan bildirgeyi imzaladığı” bilgisini paylaştı.

Yaklaşık 6 bin kişinin bulunduğu donanma üssünde personeli aşılama çalışmaları 8 Ocak’ta başlamıştı. Ancak o dönem Donald Trump yönetimi mahkumların da aşılanıp aşılanmayacağı konusunda açıklama yapmayı reddetmişti.

Koronavirüs salgınında en büyük kaybı veren ülke olan ABD’de bugüne kadar 26,5 milyondan fazla kişi enfekte olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı da 447 bini aştı.

Haber Fora, New York Post, New York Times

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap