Perinçek’ten AK Parti kongresine eleştiri: Karnaval gibiydi; bir kongre adabı, terbiyesi, disiplini yok

by Haber Fora

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, kendi partisi dışındaki partilerin kongrelerinin karnaval gibi geçtiğini iddia etti. AK Parti’nin hafta ortasında düzenlenen 7. olağan kongresini değerlendiren Perinçek, “Cumhurbaşkanını dinlemeyen, şarkı söyleyen bir kongre. Bir kongre adabı yok, bir kongre terbiyesi yok, bir kongre disiplini yok” eleştirisini gündeme getirdi.

Haber Global’de yayınlanan “Mesele” programına katılan Perinçek, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’ni değerlendirdi.

“Karnavallarda manifesto olmaz”

Türkiye’de 1980’den sonra parti kongrelerinin kongre olmaktan çıkıp karnavallara dönüştüğünü ileri süren Perinçek, şunları söyledi:

“Popülist bir konuşma mı dinledik?” sorusu üzerine, “Türkiye’nin Atlantik sisteminden kopup Avrasya’ya yerleştiği, ikinci İstiklâl Savaşı’nı verdiği, üretim ekonomisine geçmenin sancılarını yaşadığı, önünde büyük sorunların olduğu, bütün sorunların ancak devrimle çözülecek noktaya geldiği, 2014’ten beri sorunlarını silahla çözdüğü bir süreç yaşadığını” söyledi.

“Şov yapılıyor ve olay bitiyor”

Perinçek, şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kongrede yeni anayasa çalışmalarına da değindiğine işaret eden Perinçek, anayasaların devrimlerden sonra “kurucu hukuk” olarak hazırlandığını ancak Erdoğan’ın anayasanın temellerini açıklamadan topu diğer siyasî partilere attığını anlattı.

“Erdoğan’ı bile dinlemiyor, millet şarkı söylüyor”

İzleyicilerin Tayyip Erdoğan’ı bile dinlemediğini ileri süren Perinçek, “Bakın Sayın Tayyip Erdoğan’ı bile dinlemiyor, millet şarkı söylüyor. Olur mu öyle kongre? Cumhurbaşkanını dinlemeyen, şarkı söyleyen bir kongre. Bir kongre adabı yok, bir kongre terbiyesi yok, bir kongre disiplini yok” dedi.

Doğu Perinçek, örnek olması gereken bir hükümet partisinin, kongrede koronavirüs salgını için belirlenen tedbirlere uymamasını da eleştirdi. Perinçek, bu durumda vatandaşların “Maske-Mesafe-Temizlik” kuralına uymalarının nasıl beklenebileceğini sordu.

Haber Global, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap