Perinçek’ten İstanbul Sözleşmesi yorumu: Ayrılma kararı isabetli fakat yetki Meclis’te

by Haber Fora

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararının isabetli olduğunu söyledi. Perinçek, “Yani bizim anayasa hukukumuza göre Cumhurbaşkanı’nın bir kararname ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme yetkisi yok” yorumunu yaptı.

Ulusal Kanal’da konuşan Perinçek, “Vatan Partisi bu sözleşmeye en başından beri tek başına karşı koydu ve Türkiye’de kadına koruma getirmediğini, hatta kadını çürüten, kafese atan bir sözleşme olduğunu söyledi” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin Batı tarafından dünyaya dayatıldığını iddia eden Perinçek şu görüşlerini dile getirdi:

“Cumhurbaşkanı’nın yetkisi yok”

Sözleşmeden ayrılma kararının isabetli olduğunu fakat Cumhurbaşkanı’nın çekilme yetkisinin bulunmadığını söyleyen Perinçek, “Anayasamızın 87. ve 90. maddelerine göre uluslararası anlaşmaları yapma yetkisi TBMM’ye aittir ve anlaşmaları kim yaparsa o anlaşmalardan çekilme yetkisi de o kuruma aittir. Bizim hukukumuza göre 87. ve 90. maddelerde deniyor ki “Uluslararası anlaşmaları TBMM bir kanunla uygun bulur”  Cumhurbaşkanı da aynı kanunlarda olduğu gibi uluslararası anlaşmaları meclis uygun bulduğu zaman onaylar. Yani bizim anayasa hukukumuza göre Cumhurbaşkanı’nın bir kararname ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme yetkisi yok” diye konuştu.

Bu isabetli kararın hukuka uygun hale getirilmesi için yapılması gerekenleri söyleyen Perinçek,” Hızla bir kanun teklifi hazırlanmalı ve Meclis’ten çıkarılmalıdır” dedi.

Perinçek şöyle devam etti:

“Şiddeti azaltmıyor”

Perinçek, İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddeti önlemediğini aksine şiddeti yaygın hale getirdiğini ve kışkırttığını iddia etti.

Perinçek şöyle devam etti:

“Bu sözleşmenin tanrısı eşcinsellik”

Eşcinselliğin sosyal ve kültürel bir dayatma olduğunu, insanın doğasında olmadığını savunan Perinçek, “Bakın bugün ABD’nin tanrısı da eşcinsellik, Hollanda’nın da, Batı Avrupa’nın da. Nerelerde oluyor bu olay; Atina, Roma o tarihlerden biliyoruz. Bunların tanrıları eşcinseldi. Önce tanrıyı eşcinsel yapıyorlar, sonra topluma dayatıyorlar. Hangi toplumlarda bunu görüyoruz; Roma’da görüyoruz, Atina’nın çürüme dönemlerinde görüyoruz. Bakın yükseliş dönemlerinde değil yani kabile toplumundan çıkış, yükseliş dönemi değil. Artık köleci uygarlığın bittiği, kadının kafese atıldığı durumlarda. Kadın kafeste, muhabbet erkekler arasında, derken o muhabbet cinsel muhabbete kadar gidiyor. Kadın aşağılandığı ve kafese atıldığı için” diye konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap