Pervin Buldan: İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır

by Haber Fora

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin olarak “AKP hükümetinin son günlerde çıkarmış olduğu yeni bir şeyle karşı karşıyayız. İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsediyorlar. AKP hükümeti siz önce mevcut anayasası ve yasaları uygulayın.  İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır. Ondan sonra çıkıp bir eylem planından ve hukuk reformundan söz edebilirsiniz” diye konuştu.

“Kadının, emekçinin iktidarını kurmak için varız”

Buldan açıklamalarında kadınların her zaman olduğundan çok daha fazla istihdam dışına ve güvencesiz alana itildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Kınama tweetleri yaşanan şiddeti ve sorumluluklarının üzerini kapatmaya yetmez”

HDP olarak vergide ve bütçede eşitliği sağlayacaklarını kaydeden Buldan, “Yaşamın her alanında yoksulluğa mahkûm edilen kadınlar için “Adalet” demeye devam edeceğiz.  Pandemiyle beraber kadına yönelik erkek şiddeti arttırmıştır, her gün en az bir kadın erkekler tarafından katledilmektedir” diye konuştu.

Aydın’da tecavüze uğrayıp öldürülen 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’yı hatırlatan Buldan, “Bu Türkiye açısından korkunç tablodur. Sorumlusu iktidardır.  Defalarca kolluk kuvvetlerine başvurduğu halde, bir kadın, bir anne çocuğunun gözleri önünde sokak ortasında şiddete maruz bırakılmıştır. İktidarın sahiplerinin attığı kınama tweetleri yaşanan şiddeti ve sorumluluklarının üzerini kapatmaya yetmez. İktidarın görevi kınama mesajı yayımlamak değil, cinayetleri önlemek ve faillerin en ağır şekilde cezalandırmasını sağlamaktır” dedi.

Buldan konuşmasına şöyle devam etti:

“Kadına şiddet uygulayan erkekler dışarıda”

İktidarın erkek şiddetini önlemek için ev hapsi ve elektronik kelepçe uygulamasını başlattığını belirten Buldan “Elektronik kelepçeyi şiddet uygulayan erkeklere değil Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, kadınlara, muhaliflere vurulan prangaya döndürdüler. Kadına şiddet uygulayan erkekler dışarıda. Kürt kadınlara yönelik kolluk güçlerinin karıştırdığı suçların davalarına ‘gizlilik’ kararı uygulanması tesadüf değil. Kadına yönelik şiddet nasıl politik ise Kürt kadınlara resmi ellerden yönelen şiddet de özel bir politika olarak yürürlüktedir. Kürt kadınları da politiktir, bilinçlidir ve örgütlüdür. İşlediğiniz bütün suçların hesabını hukuk ve siyaset zemininde tek tek soracağımızdan kuşkunuz olmasın” diye konuştu.

“Dillerinde insan hakları, ellerinde kelepçe”

Buldan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla Türkiye gündemine giren ve çok tartışılan İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin de şunları kaydetti:

İktidarın kadınları hedef alarak kadınların kazanımlarını geriletme çabasında ve kadınalrı sindirme çabasında olduğu görüşünü savunan Buldan “Eren Keskin, Şebnem Korur Fincancı ve Ayşe Buğra’yı hedef aldılar. Hiçbir kadını karalamak sizin haddiniz değil. Bu kadın arkadaşlarımızın her biri insanlık mücadelesi için birer ödül ve ışıktır” dedi.

 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap