Peskov: Rusya’da Charlie Hebdo gibi bir dergi yayın yapamaz

by Haber Fora

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’da Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya benzer bir derginin yayın yapamayacağını söyledi.

Sputnik Türkçe’nin aktardığına göre, Kommersant FM’e demeç veren Kremlin Sözcüsü Peskov’a Hz. Muhammed’in yer aldığı karikatürleri nedeniyle son günlerde yoğun eleştiriler alan Fransız Charlie Hebdo dergisine benzer bir derginin Rusya’da varlık gösterip gösteremeyeceği soruldu.
Soruya ‘Hayır’ yanıtını veren Peskov, “Rusya’nın kısmen Müslüman bir ülke olduğu unutulmamalı. Rusya’da hakim din Hristiyanlık ancak burada yaklaşık 20 milyon Müslüman yaşıyor. Çok ulusluluk ve çok mezheplilik, ülkemizi eşsiz kılıyor. Tüm mezhepler, birbirine tamamen saygı içinde yaşıyor. Bu nedenle, mevcut yasaları da göz önüne aldığımızda böyle bir derginin Rusya’da varlık göstermesi kesinlikle imkânsız” ifadelerini kullandı.
Peskov, Tanrı’yla ilgili karikatürler yapılmasına Kremlin’in nasıl baktığının sorulması üzerineyse konunun çok zor olduğunu ve bundan dolayı bununla ilgili resmi bir görüş belirtmesinin imkansız olduğunu kaydetti. Peskov, hem inananların duygularına hakaret etmenin hem de bundan dolayı insanları öldürmenin kabul edilemez olduğunu ekledi.
​Fransa’nın başkenti Paris’te de 16 Ekim’de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Muhammed Peygamber’in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü. Hükümet, saldırıdan sonra radikal İslam’la mücadele etmek için operasyonların artırılacağını söylemişti.
Charlie Hebdo dergisi, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürle tepkileri üzerine çekmişti. Bugün Fransa’nın Moskova Büyükelçiliği önünde Charlie Hebdo karşıtı protestolar düzenleniyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap