Pfizer 2020 aşı üretim hedefini yarıya düşürdü

by Haber Fora
Pfizer 2020 aşı üretim hedefini yarıya düşürdü

Tüm dünya koronavirüs aşısının uygulanacağı tarihi beklerken, en güçlü aşı adaylarından birinin altında imzası bulunan Pfizer 2020’ye ilişkin üretim hedeflerini düşürdü.

Şirket daha önce 100 milyon doz olarak açıkladığı 2020 koronavirüs aşısı üretim hedefini 50 milyon doza indirdi. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamasında aşıların üretimi için gereken büyük ölçekli hammaddenin temin edilmesi süreci olmak üzere birçok faktörün üretimin yavaşlamasında etkili olduğunu belirtti. Buna karşın sözcü şirketin üretim ölçeğinin artması sürecini tamamladığını ve şirketin hızlı bir tempoyla üretim yaptığını açıkladı.

Pfizer’ın Alman şirket Biontech ile geliştirdiği aşı Batılı bir ülkeden onay alan ilk aşı olmuştu.

İngiltere, düzenleyici kuruluşların Pfizer ve BioNTech aşısını onaylamasıyla birlikte Kovid-19 aşısına onay vermiş ve acil durum onayıyla birlikte aşının tedarik edilmesinin önü açılmıştı.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech Kasım ayında aşının ‘taşıyıcı RNA’ isimli yeni bir teknolojiye dayandığını belirtmişlerdi ve son test sonuçlarında da aşının yüzde 95 etkinliğe sahip olduğunu söylemişlerdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap