Piyasalarda “çılgın günler” daha ne kadar sürecek?

by Haber Fora

Yatırımcılar 2020 başkanlık seçimlerini tarihte “hedge” edilecek en pahalı olay haline getirdi. Ancak bir haftadan az bir sürede, seçimlerden başka endişe duyacak çok daha fazla şeyin olduğunu gördüler.

Başkan Donald Trump’ın koronavirüse yakalanmasından, teşvik görüşmelerini sona erdirdiğini duyurduğu tweet’e ve Temsilciler Meclisi komisyonunun teknoloji devleri için “bölünme” teklifine, Wall Street’e sürprizler yağmaya devam ediyor ve bu durum traderları tedirginliğe sevk ediyor.

VIX olarak bilinen ve korku endeksi olarak da adlandırılan, hisse senetlerinde beklenen fiyat dalgalanmalarını ölçen Cboe Volatilite Endeksi yükselişini üst üste yedinci seansa taşıdı. ABD Hazine tahvilleri için benzer bir gösterge ise, haftalardır sakin seyretmesinin ardından sert yükseldi. ABD hisse senetlerinin göstergesi Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi son bir aylık dönemde bir düzine yüzde 1’den büyük hareket gerçekleştirdi ve henüz gidecek daha yeri ver.

S&P 500 Endeksi’nin Salı günü yüzde 1.4 düşüşle kapanmasının ardından, vadeli endeks kontratları endeksin bu kaybının yarısı kadarını geri alabileceğini işaret ediyor.

Societe Generale SA baş FX stratejisti Kit Juckes, “Seçimler için son düzlüğe girdik ve belirsizlik yüksek,” dedi ve “Gerçekleşebilecek çok fazla şey var ve bu durum piyasalarda tedirginliğin sürmesine yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap