Platin 6 yılın zirvesinde

by Haber Fora
Platin 6 yılın zirvesinde

Platin fiyatları sanayi talebinde toparlanma olacağı ve sıkı emisyon kurallarının metali destekleyeceği beklentisiyle altı yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Altın fiyatları ise düşüşte.

Platin fiyatları bu sene yüzde 20 yükseldi. Dünya Platin Yatırım Konseyi’ne göre Güney Afrika’da önemli bir rafinerideki aksamalar nedeniyle bu yıl piyasada açık beklenmesi de fiyatları destekledi.

Platin fiyatları yüzde 2.7 artışla ons başına 1,289.94 dolar olarak 2014’ten beri en yüksek seviyeyi test etti.

DailyFX Stratejisti Margaret Yang, “platin, reflasyon umutları ve otomobil satışlarında toparlanma beklentisiyle Kasım 2020’den beri altından daha iyi performans gösterdi” diye konuştu.

BCS Global Markets Stratejisti Kirill Chuyko da platinin yatırımcıların ilgisini çektiğini belirterek “ivmesini spekülatif talepten alıyor” yorumunu yaptı.

Altın fiyatları ise koronavirüs vakalarının hız kesmesi ve aşının geliştirilmesiyle düşüşte. Değerli metal, yükselen tahvil faizlerinin de etkisiyle bu sene yaklaşık yüzde 4 geriledi.

Spot altının ons fiyatı Londra’da yüzde 0.2 düşerek 1,819.81 dolardan işlem gördü. Altın geçen haftayı yüzde 0.6 artışla tamamlamıştı. Gümüş ve palaydım fiyatları ise yükseldi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap