Polenler alerjisi olmayanlarda bile Kovid-19 riskini artırıyor

by Haber Fora

Hakemli bilim dergisi PNAS’ta yayımlanan yeni bir araştırma, polen maruziyetinin Kovid-19’a yakalanma riskini artırabileceğini ortaya koydu. Üstelik bulgular, riskin polen alerjisi olmayanlar için de geçerli olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın ortak yazarı ve Colombia Üniversitesi’nde çevre sağlığı bilimleri doçenti Lewis Ziska, bulguları The Conversation’a verdiği röportajda açıkladı. Araştırmacıya göre daha önce yapılan çalışmalar da polenin bağışıklık sisteminin virüslere verdiği tepkiyi baskılayabildiğini göstermişti. Ziska, bunun nedenini şöyle açıkladı:

Kovid-19’a odaklanılan yeni araştırmada ise 5 kıta ve 31 ülkede polen seviyelerinin artması ve azalmasıyla birlikte vaka sayısının nasıl değiştiği incelendi. Bunun sonucunda, vaka oranlarındaki değişkenliğin yaklaşık yüzde 44’ünün polen maruziyetiyle ilişkili olduğu keşfedildi.

Doç. Dr. Ziska, “Enfeksiyon oranları, polen seviyesindeki artıştan 4 gün sonra yükselme eğilimine giriyor” dedi ve ekledi:

Hangi önlemler alınmalı?

Uzmanlar, maruziyeti azaltmak için bireylerin polen seviyelerinin arttığı günlerde evde kalması gerektiğini söylüyor. Öte yandan iklim değişikliği nedeniyle polen mevsiminin de uzadığı ifade ediliyor.

Araştırmalara göre polen mevsimi, ilkbaharın da erken gelişi nedeniyle artık daha erken başlıyor ve daha uzun sürüyor. Uzmanlar, polen mevsiminin ABD’de 1990’dakinden yaklaşık 20 gün uzadığını ifade ediyor.

Öte yandan Doç Dr. Ziska, yüz maskelerinin polenlere karşı da işe yarayacağını belirtiyor. “Polen mevsiminde mutlaka maske takın” diyen Ziska, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Haber Fora, Science Alert, The Conversation, PNAS

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap