Powell: Fed, ABD ekonomisine desteğini sürdürecek

by Haber Fora
Powell: Fed, ABD ekonomisine desteğini sürdürecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in Yarıyıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin ABD Senatosu’ndaki sunum metninde, ABD ekonomisi bu yılın sonlarında daha normal ve iyileşmiş bir faaliyete dönüş beklentilerini aktarmasına rağmen, merkez bankasının salgından zarar gören ABD ekonomisine verdiği desteği geri çekmeye yakın olmadığının sinyalini verdi.

Jerome Powell, “”Ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerimizden çok uzağız ve önemli bir ilerleme kaydedilmesi için biraz zaman geçmesi olası. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukları küçümsememeliyiz, ancak gelişmeler yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ediyor. Özellikle aşı konusundaki ilerleme, normal aktivitelere dönüşün hızlandırılmasına yardımcı olmalıdır” dedi.

Önlerindeki yolun oldukça belirsiz olduğunu, toparlanmanın düzensiz ve tamamlanmaktan uzak olduğunu söyleyen Powell, “Yüksek düzeydeki işsizlik, özellikle düşük ücretli işçiler ve Afro Amerikalılar, Hispanikler ve diğer azınlık grupları için ciddi bir durum halini aldı ve ekonomik altüst oluş birçok yaşamı alt üst etti ve gelecek hakkında büyük bir belirsizlik yarattı. Bunun sonucu olarak da krizden önceki istihdam seviyemizden on milyon kişi daha uzağız” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap