Powell: Hedeflerimize ulaşmanın halen çok uzağındayız

by Haber Fora
Powell: Hedeflerimize ulaşmanın halen çok uzağındayız

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yaptığı konuşmada, “Hedeflerimize ulaşmanın halen çok uzağındayız” dedi.

Parasal gevşemede değişiklik için hedeflere doğru gerçek bir ilerlemenin gerektiğini belirten Jerome Powell, “Hedeflerimize ulaşma sözümüze güçlü şekilde bağlıyız. İstihdamda artış beklemek için güçlü gerekçeler var ancak 2021’de tam istihdama ulaşılması pek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Ekonomi toparlandıkça enflasyonun yükselmesini bekliyorum diyen Powell, “Fed, enflasyon hedefine ulaşmak için araçlarını kullanacak. Enflasyonda geçici bir artş görülmesi halinde sabırlı olacağız. Faiz artışı rehberliğimiz son derece açık ve oraya ulaşmak biraz zmana alacak. Para politikasında sıkılaşmaya gitmeden önce ala alınması gerekn birçok konu var” dedi.

Powell, tahvil piyasasındaki oynaklığın dikkatini çektiğini belirtirken, “Fed, varlık alımlarını azaltarak insanları şaşırtmak istemiyor. Piyasalardaki düzensiz koşullar endişe duymak için bir sebep. Finansal koşulların sürekli sıkılaşmasından endişe duyacağım. Küresel düşük enflasyon ortamı yakın zamanda değişmeyecektir” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap