Powell traderları rahatlattı, ABD’de endeksler yükseldi

by Haber Fora
Powell traderları rahatlattı, ABD'de endeksler yükseldi

Küresel piyasalardaki satış baskısıne nedeniyle açılışta düşüşle başlayan ABD’de, endeksler, Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki açıklamaları sonrasında toparlandı.

ABD’de endeksler Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonominin desteğe ihtiyacı olduğu görüşünü tekrar teyit etmesiyle kayıplarını tersine çevirerek yükselirken petrol fiyatları ile birlikte devlet tahvili getirileri de yükseldi.

Enerji ve sanayi şirketleri, teknoloji hisselerindeki zayıflığı telafi ederek S&P 500 Endeksi’nde kazançlara öncülük etti.

Bankacılık hiseleri de yükselişe katılarak sektör göstergesini 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. ABD’li yetkililerin Johnson & Johnson’ın Kovid-19 aşısının güvenli ve etkili olduğunu söylemesi de yükselişte etken oldu. Tesla Inc., Ark Investment Management’tan Cathie Wood’un hisse satın aldığını söylemesinin ardından yükseliş kaydetti.

Senatörlere sunum yapan Powell, ABD ekonomisinin maksimum istihdama, Fed’in ise enflasyon hedefine ulaşmak için kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğunu söyledi ve bu konuda uzlaşmacı olmak istediğinin işaretini verdi.

Hisse senedi yatırımcıları, daha yüksek faiz oranlarının hisse senetlerinin çekiciliğini engelleyebileceği endişesiyle, ekonomik faaliyette ve şirket kazançlarında salgın sonrası bir artışa yönelik tahminleri gözden geçiriyorlar.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap