Prens Charles insanlığın doğayı sömürmesini “delilik” olarak niteledi

by Haber Fora

Galler Prensi, insanlığın doğayı sömürüsünü “delilik” olarak niteledi.

BBC Radio 4’un Today Programme’inde romancı Margaret Atwood’a konuşan Prens Charles, insanların son yıllarda doğadan nasıl giderek daha fazla soyutlandığını anlattı.

“Makrokozmos içindeki bir mikrokozmosuz ama bunu unuttuk veya doğayla hiçbir alakamız bulunmadığını, doğanın sömürülebileceğini düşünecek şekilde beynimiz yıkandı” dedi.

Charles ayrıca iklim kriziyle nasıl mücadele edilmesi gerektiğini daha iyi anlamaları adına insanları “yerli toplulukların bilgeliğine” kulak vermeye çağırdı.

Prens, “Geçen sene Kanada’daki pek çok yerli liderle görüştüm. Onların ve dünyanın dört bir yanındaki yerli halkların bilgeliğine dikkatimizi daha çok vermemizin tam vakti” dedi.

Charles çevreciliğe olan bağlığına da değinerek, 1970’te çevresel sorunlardan bahsettiğinde insanların nasıl kendisinin “kafayı tamamen sıyırmış” olduğunu düşündüğünü hatırlattı.

Atwood o sene plastik atık ve hava kirliliği sorunuyla ilgili yaptığı konuşma sonrası “tepki” görüp görmediğini sorduğunda, Charles şu cevabı verdi:

Prensin yorumları, çevre aktivisti Greta Thunberg’le görüştüğü Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’ndan önce, 11 gün içinde özel jetiyle üç ayrı yolculuk yaptığı için eleştirilerin hedefi olmasının ardından geldi.

The Mail on Sunday, Charles’ın bu jet ve helikopter seyahatlerinde 25 bin km kat ettiğini ve bunun vergi mükelleflerine 280 bin sterline (yaklaşık 2 milyon 795 bin TL) mal olduğunu bildirmişti.

Bir Clarence House (Prens Charles’ın konutu -çn.) sözcüsü, The Mail on Sunday’e şunları söyledi:

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap