Prenses Anne, Kraliçe Elizabeth’in atlarını öldüren hastalık hakkında konuştu

by Haber Fora

Kraliyet Prensesi Anne, Birleşik Krallık Kraliçesi’nin Balmoral Kalesi’ndeki bazı atlarını öldüren ölümcül bir hastalık hakkında açıklamalar yaptı.

Kraliyet Prensesi, Haziran 2017’yle Mayıs 2018 arasında Balmoral Kalesi’ndeki 5 dağ midillisini öldüren ot hastalığı (EGS, Equine Grass Sickness) üzerine konuştu.

70 yaşındaki prenses neredeyse her zaman atların ölümüyle sonuçlanan hastalığın araştırılması için yeni bir bilimsel destek programı başlatıyor. Kraliyet mensubu, ot hastalığı (EGS) hakkında OnFarm (Çiftlikten) isimli podcast yayınında konuştu.

Prensese bu hastalıkla hiç karşılaşıp karşılaşmadığı sorulduğunda şunları söyledi:

Balmoral Dağ Midillisi Damızlık Çiftliği’nin yöneticisi Sylvia Ormiston, podcast’in önceki bir bölümüne katılmış ve kraliçenin Mayıs 2018’te hastalığa yenik düşmeden önce hastalanan atlardan birini ziyaret ettiğini açıklamıştı.

Ormiston şunları söylemişti:

Üç yıllık yeni bir araştırma destek programı, ikisi de Prenses Anne’nin himayesinde olan Moredun Vakfı’nın (The Moredun Foundation, TMF) ve Ot Hastalığı Fonu’nun (The Equine Grass Sickness Fund, EGSF) ortak girişimiyle oluşturuldu.

At sahipleri ve araştırmacılar, atların sinir sistemine saldırarak sindirim kanallarının felç olmasına yol açan bu ölümcül hastalığı alt etmek için bir girişimde işbirliği yapacak.

Prenses Anne şunları söyledi:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap