Prof. Barbaros Çetin anlattı: Covid-19 vücudu nasıl ele geçiriyor?

by Haber Fora

Biyolog Prof. Barbaros Çetin, dünya genelinde yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan yeni tip Koronavirüs’le ilgili çeşitli ülkelerin farklı hastanelerinden gelen otopsi raporları doğrultusunda vücudu nasıl ele geçirdiğine ilişkin varılan kanıları anlattı. Prof. Çetin, “Koronavirüsü (Covid-19) en vahşi şekilde akciğere saldırırken, beyin, böbrekler, karaciğer, kalp, sindirim sistemi, dalak ve damarlardaki endotel hücrelere de ciddi zararlar veriyor” dedi.

Sözcü’den Nazan Doğaner Halıcı’nın ne göre, çeşitli ülkelerin farklı hastanelerinden gelen otopsi raporları, yeni gizemleri açtığını anlatan Prof. Çetin, “En önemli bulgular arasında virüsün akciğerlere en vahşi şekilde saldırmasının yanı sıra beyin, böbrekler, karaciğer, kalp, sindirim sistemi, dalak ve damarlardaki endotel hücrelere zarar verdiği tespit edildi. Beynin oksijen yoksunluğu ve kan pıhtılarının oluşumunun hastalık sürecinin başlarında başlayabileceği de saptandı” dedi.

Prof. Dr. Barbaros Çetin, açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

İtalya’da ölenlerin yüzde 75’inden fazlasında yüksek tansiyon vardı

İtalya Sağlık Bakanlığı araştırmasına göre, ülkede COVID-19’dan ölenlerin yüzde 99’undan fazlası çok çeşitli hastalıklardan muzdarip insanlardı. Mağdurların neredeyse yarısı en az üç önceki hastalığa sahipti. Yüzde 75’inden fazlasında yüksek tansiyon, yüzde 35’nde diyabet ve üçte birinde kalp hastalığı mevcuttu. 40 yaşın altında ölenlerin tümü ciddi hastalıkları olan erkeklerdi.

Lyme hastalığı

Amerika’da yaşamını yitirenlerin sayısı ise 150 bin’in üzerinde. Vakaların en çok görüldüğü 3 eyalet New York (milyon başına ölüm 1.660), New Jersey (1.728) ve Massachusetts (1.189). Ne enteresandır ki ABD’deki bugüne kadar saptanmış diğer bir pandemi olan Lyme hastalığı vakalarının yüzde 95’inin tespit edildiği eyaletler içinde, COVID-19’den ölenlerin en yoğun görüldüğü bu 3 eyalet de bulunmaktadır.

Doğum kontrol hapı kullananlar dikkat: Kan pıhtılaşma riskini ölümcül düzeyde artırabiliyor

Main Medical Center’da görevli Üreme Endokronoloji Uzmanı Dr. Daniel Spratt ve ekibinin çalışma sonuçlarına göre; COVID-19 oral doğum kontrol hapı alan kişiler için kan pıhtılaşma riskini ölümcül düzeyde artırabiliyor. Doğum kontrol hapları damarları daraltabilen östrojen içerir ve pıhtılaşma faktörlerini de artırır. Kadınların doğum kontrol haplarını ve hormon replasman tedavisini salgın süresince doktorlarına danışarak almaları hayati önem taşıyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap