Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan: Zatürre aşısı Koronavirüs’ü engellemez

by Haber Fora

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, zatürre aşısının Koronavirüs’ü engellemediğini belirterek, “Koronavirüs zatürresi, bakterilerin sebep olduğu zatürreden çok daha ağırdır” dedi.

Zatürre aşısının Koronavirüs’ü engelleyip engellenmediğine dair sorulara yanıt aranırken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, “Koronavirüs zatürre yapıyor. İnsanların akıllarına da ‘Ben zatürre aşısı olursam Korona’dan korunur muyum? Kurtulur muyum?’ diye sorular geliyor. Zatürre aşısı, Koronavirüs’ün neden olduğu zatürreye karşı koruyucu değildir. Koronavirüs’ün yaptığı zatürre ile zatürre aşısının engellediği zatürre farklıdır. Zatürre aşısı, virüslerle değil bakterilerle ortaya çıkan zatürreyi engeller. O nedenle zatürre aşısı olduğunda Koronavirüs’e yakalanmayacağım gibi bir düşünceye kapılmak doğru değildir” diye konuştu.

“Koronavirüs zatürresine karşı elimizde etkili bir ilaç yok”

Koronavirüs zatürresinin daha ağır olduğunu ifade eden Prof. Dr. Taşbakan, “Koronavirüs zatürresi ile normal bir hastanın geçirdiği zatürre arasında ağırlık açısında çok farklılıklar var. Ağır Koronavirüs zatürresi, eğer kişide daha farklı hastalıkları varsa hastanın yaşamını yitirmesiyle bizi karşı karşıya bırakır. Diğer zatürreler her yaşta görülebilir. Zatürre aşısının koruyuculuğu da bu bakteriye karşıdır. Bunda tedavi şansımız var. Bir sürü antibiyotik var. Ama maalesef Koronavirüs zatürresine karşı elimizde tedavi amacında kullanabileceğimiz etkili bir ilaç yok” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap