Prof. Kalaycıoğlu: Son atamayla, Boğaziçili kendisini insan yerine konulmamış gibi hissetti

by Haber Fora

Boğaziçi Üniversitesi’nde uzun süre ders vermiş olan Prof. Ersin Kalaycıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasına ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.

Kalaycıoğlu, “Boğaziçi Üniversitesi’ne hiç beklenmedik bir şekilde emrivaki bir şekilde Boğaziçi içerisinde kimseye danışılmadan, atama yapıldığı anlaşılıyor. Boğaziçililer de yapmış oldukları açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla kale alınmamak, dikkate alınmamak, insan yerine konulmamak bir nevi orada çalışan kullar, köleler muamelesi görmüş olmak gibi bir duygu yaratmış durumda” dedi.

Kalaycıoğlu, Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla yaşanan süreci, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na yorumladı.

Üniversitelerde seçim geleneğini Boğaziçi’nin başlattığını ifade eden Kalaycıoğlu, şunları kaydetti:

“Sezer dönemi atamaları da eleştirildi”

“Bu süreçte çok açık farkla birinci olanların dışında bir atama yapıldığında da bir süre ciddi eleştiri söz konusu oldu” hatırlatması yapan Kalaycıoğlu, “Bu eleştirilere siyasiler de katıldı. Bunu yapan Cumhurbaşkanları arasında Ahmet Necdet Sezer ve o dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarda. Onların ağır eleştirileri yönetildi; ‘Bunu nasıl yaparsınız?’ diye. Dolayısıyla burada sanki atamada bir ölçü varmış gibi bir yorum yapabilmek mümkün. Eğer bir ölçü yok ise neden eleştirildi Ahmet Necdet Sezer? Bugünkü Cumhurbaşkanı istediğini atayabiliyor ise Ahmet Necdet Sezer’in atamasına karşı çok ağır eleştirilerde bulunuldu o tarihte?” diye sordu.

“AK Parti, ‘YÖK’ü kaldıracağım’ demişti”

AK Parti’nin 2000’li yılların başlarında ileri sürmüş olduğu birtakım kriterlerin olduğunu kaydeden Kalaycıoğlu şöyle konuştu:

“Kullar, köleler muamelesi”

“2016 yılından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiçbir şekilde üniversitedeki temayülleri göz önüne almadan yapmış olduğu uygulamalar buradaki akademisyenleri, öğrencileri ve idari personeli büyük ölçüde kırılmasına ve onların adam yerine konmamasına sebep olan bir uygulama biçimine dönüştüğünü” ifade eden Kalaycıoğlu, “Buna reaksiyon göstermeye başladılar. İlk dönem atamalarında özellikle kurumsallığı ilerlemiş olan kurumlarda daha fazla reaksiyon gösterildi ama bu atamalarda bazı duyarlılıklara zannederim imkan sağlanmış ve göz önünde bulunmuş o duyarlılıklar” dedi.

Kalaycıoğlu şöyle devam etti:

Haber Fora, RS FM

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap