Psikologlar uyardı: Çocuklar bu yaz fazladan okula gitmek yerine oyun oynasın

by Haber Fora

Çocuk psikologları, çocukların akıl sağlığı için bu yaz fazladan ders almak yerine arkadaşlarıyla oyun oynamalarına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Açıklama koronavirüs nedeniyle öğretimde geri kalan çocuklara yaz okulları, uzatılmış okul günleri veya daha kısa yaz tatilleri içerebilecek telafi planlarına ilişkin söylentiler gündemdeyken geldi. 

Yeni eğitim iyileştirmesinden sorumlu üst düzey yetkili, öğretmenlerden kesintileri göz önünde bulundurup ders sürelerini artırmaları isteneceğini söyleyerek sınıflar herkes için yeniden açıldığında okul günlerinin veya dönemlerinin uzatılabileceğine işaret etti.

Çocuk gelişimi üzerine uzman bir grup, eğitim bakanı Gavin Williamson’a yazarak İngiltere’deki tecrit hafifletildiğinde, çocukların duygusal sağlığını önceleyen önlemler alınması çağrısı yaptı.

15 çocuk psikoloğu ve eğitim uzmanının yer aldığı PlayFirstUK’in (Önce Oyun BK) mektubunda şu ifadeler yer aldı:

Grup yoğun “telafi” faaliyetleri ve yaz okulları planlarının çocukların akıl sağlığı ve esenliğini daha da kötü etkileyebileceği hususunda uyardı. Bunun yerine çocukları dışarıda vakit geçirmeye, fiziksel aktivitelere ve arkadaşlarıyla oynamaya yönlendirmeye çağırdı.
 

Grup aynı zamanda İngiltere’deki güvenli duruma geçilir geçilmez çocukların iki metre mesafe kuralından muaf tutulması gerektiğini ifade etti.

PlayFirstUK’e öncülük eden Profesör Helen Dodd şunları söyledi:

Reading Üniversitesi profesörü, “Çocuklarımız geçen yıl boyunca yeterince şeyi kaçırdı, oyunla dolu bir yazı hak ediyorlar” diye ekledi.

Geçen hafta hükümetin telafi programını denetleme görevi verilen yeni eğitim iyileştirme yetkilisinin Sir Kevan Collins olduğu duyuruldu.

Bu hafta başında BBC’ye konuşan Collins, yalnızca pandemi nedeniyle çocukların geride kaldığı akademik çalışmaların ötesinde, diğer alanlar üzerinde düşünmenin de önemli olduğunu dile getirdi.

Collins açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Geçen yıl koronavirüs pandemisi çoğu öğrenciyi mart sonundan, İngiltere’de bazı yaş gruplarının sınıfa dönmesine izin verilen haziran başına kadar evde tuttu.

Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre tüm öğrencilerin eylül itibarıyla sınıfa dönmesine izin verilirken, yüz binlerce çocuk gönüllü tecrite girdiği için güz döneminin sonuna doğru okula gitmedi. 

Korunmaya muhtaç çocuklar ve kilit önemdeki çalışanların çocukları ocak ayı başında olmak üzere okullar tüm öğrenciler için çevrimiçi eğitime geçerken, Boris Johnson diğer öğrencilerin 8 Mart’a kadar okula geri dönmesini umduğunu söyledi.

Press Association’dan da yararlanılmıştır

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap