Putin’den ABD’ye ‘seçimlere müdahale edilmemesi için karşılıklı anlaşma’ teklifi

by Haber Fora

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 Kasım’daki ABD başkanlık seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada, siber dünyada seçimlere yönelik müdahaleleri önlemek için Rusya ile ABD arasında bir anlaşma yapılmasını önerdi.

Putin açıklamasında, “Bilgi ve iletişim teknolojilerini ve yüksek teknoloji yöntemlerini kullanarak seçim süreçleri de dahil olmak üzere birbirimizin içişlerine karışmamayı garanti edecek bir anlaşmayı öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca iki ülkeyi, güvenlik meseleleriyle ilgili önemli uluslararası bilgileri tartışmak için ilgili kurumları arasındaki iletişim hatlarını tamamen eski haline getirmeye çağırdı.

Rusya, tüm suçlamaları reddetmişti

ABD istihbarat kurumları, Rusya’yı 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratlar’ın adayı Hillary Clinton‘ın kampanyasını hacklemek de dahil olmak üzere seçimi Donald Trump‘ın lehine çevirmek amacıyla müdahale ettiği sonucuna vardı.

Moskova ise bu suçlamayı reddediyor.

Rusya, ABD’nin 2020 kampanyasına müdahale etmeye çalıştığını iddialarını da yalanladı.

Microsoft, iki hafta önce Rusya, Çin ve İran ile bağlantılı bilgisayar korsanlarının hem Trump hem de Biden’a bağlı insanları gözetlemeye çalıştığını söyledi. Rusya ve Çin iddiaları reddetti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap