Putin’e doğum günü ‘hediye’si: Hipersonik füze test edildi!

by Haber Fora

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 68. yaş gününde hipersonik Zirkon seyir füzesinin test edildiği belirtildi. Putin seyir füzesinin fırlatılmasına ilişkin, “Bu tüm Rusya için büyük bir olay” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile telekonferans yolu ile toplantı gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde gerçekleşen görüşmede Gerasimov, Putin’e dün Beyaz Deniz’de, Amiral Gorşkov gemisinden 3M22 Zircon hipersonik seyir füzesinin ateşlendiğini ve füzenin 450 kilometre uzaklıktaki hedefi vurduğunu aktardı.
Putin, Valery Gerasimov’dan fırlatma ile ilgili bilgileri aldıktan sonra testi yorumlayarak, “Bahsettiğiniz Zirkon füzesinin başarıyla test edilmesi sadece Rusya Silahlı Kuvvetleri için değil aynı zamanda tüm Rusya için önemli bir olay. Dünyada eşi benzeri olmayan bu yeni silah uzun vadede ülkemize savunma kabiliyeti sağlayacak” dedi.
“ABD’nin önüne geçtik” demişti
Putin değerlendirmesinin ardından füzeyi geliştiren Rus mühendislere ve Rusya Savunma Bakanlığı’na teşekkür ederek sözlerini tamamladı. Füzenin 8 Mach hızla dakikada 160 kilometre kat ettiğini söyleyen Gerasimov bu testin başarıyla tamamlandığını belirtti.
Rusya’nın geliştirdiği 3M22 Zircon hipersonik seyir füzesinin ilk testlerinden sonra geçtiğimiz yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “ABD’nin önüne geçtik” açıklaması yapmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap