“Rahata alıştılar” ve “Boşa maaş alıyorlar” denilen öğretmenler bu iddialardan rahatsız: Uzaktan eğitimde daha çok yoruluyoruz

by Haber Fora

Habertürk Yazarı Nagehan Alçı’nın dün kaleme aldığı “Okulları kapalı tutarak bir nesli mahvetmek üzereyiz” başlıklı yazısındaki “Öğretmenler rahata alıştı” ara başlığının ardından dile getirdiği şu sözleri tartışma yarattı.

Sosyal medyada özellikle eğitimcilerin tepki gösterdiği bu yazıdan sonra Alçı, bugünkü “Öğretmenler de yüz yüze eğitime dönülsün istiyor” başlıklı yazısında tepkileri hatırlattıktan sonra “Yazımdan sonra şunu gördüm: Evet, uzaktan eğitim sayesinde memleketlerine döndükleri için memnun olan bir kesim var ve bu nedenle durumdan şikayetçi değiller. Öte yandan öğretmenlerimizin en az yüzde 90’ı okulların bir an önce açılmasını istiyor” dedi.

Tartışmayı Alçı’nın yazısı alevlendirse de benzer iddialar daha önce de farklı kimseler tarafından dile getirilmişti. Daha da ileri gidip öğretmenlerin boşa maaş aldığını öne sürenler de oldu.

Bu ve benzeri iddialar eğitimcileri rahatsız ediyor.
 

“Öğretmenlerin çalışmadan maaş aldıkları iddiası maksatlı”

Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı Yurttaş Yıldırım, son zamanlarda sosyal medya platformlarında ”Öğretmenler çalışmadan maaş alıyor” başlıklı paylaşımların maksatlı olduğunu düşünenlerden.

Yıldırım, Alçı’nın iddiasının da bu paylaşımlardan farksız olduğunu iddia etti.

Bu tür iddiaların toplumda artan işsizliğin ve ekonomik sorunların üstünü örterek dikkatleri başka yerlere çekmeye yönelik olduğunu savunan Yıldırım şunları söyledi:

“Birçok öğretmen yüz yüze eğitim yapmayı tercih ediyor”

“Öğretmenlerin ve öğrencilerin çoğu yeterli alt yapıya sahip değil”

Öğretmenlerin uzaktan eğitimde her gün en az altı saat ekran başında ders verdiğini söyleyen Yıldırım, neden yüz yüze eğitimi tercih edeceklerini ise şöyle açıkladı:

“Ne mesleki tatmin yaşanıyor ne de çalışmalar planlanabiliyor”

Bu koşullar altında öğretmenler için uzaktan eğitimin daha zor olduğuna değinen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Küçük bir ekrandan eve giriyorsunuz. Anne babalar da sizi dinliyor”

Öğretmenlikten yetişerek Pakkan Okulları’nı kuran bir eğitimci, Yasemin Pakkan da Alçı’nın eleştirisine ”asla” katılmadığını belirtti.

Öğretmenlerin yüz yüze eğitimde daha çok yorulduğunu söyleyen Pakkan, bunun nedenini şöyle açıkladı:

Pakkan, kendisinin de okulların açılmasını istediğini ancak artık uzaktan eğitimin de günümüzün gerçeği olduğunu ve  zamanla daha da artacağını belirtti.
 

“Uzaktan eğitim yapmak evde yapmaktan daha zor”

Birleşik Kamu İş Sendikası MYK Üyesi ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na eğitim politikalarında danışmanlık yapan Ali Taştan da Alçı’nın görüşüne katılmadığını söyledi.

Hem kendisinin hem de eşinin de öğretmen olduğunu hatırlatan Taştan, şu tespitlerde bulundu:

“Öğretmenler okula gitmeyelim, maaş alalım diyecek kitle değil”

“Öğretmenler okula gitmeyelim ama maaş alalım diyecek bir kitle değil. Öğretmenler toplumu yönlendiren, öncü bir kesim” diyen Taştan, öğretmenlerin uzaktan eğitimde bir yandan kendi evlerindeki sorunlarla bir taraftan da öğrencilerin evlerindeki sorunlarla uğraştığını belirterek, “Öğretmen ne yapacağını şaşırmış vaziyette” ifadelerini kullandı.

“22 Ocak’ta özel okullar ile devlet okulları arasında 30-40 puanlık farklar olacak”

Uzaktan eğitimde yaşanan en büyük sorununun öğrencilerin değerlendirilmesinde kendini gösterdiğini kaydeden Taştan, bu konuda yaşanabilecek sorunu şu sözlerle ifade etti:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap