Rekor fiyata satılan tablolar

by Haber Fora
Rekor fiyata satılan tablolar

Türkiye ve dünyada ünlü ressamların tabloları rekor fiyata alıcı bulurken 2021 yılının ilk rekortmeni Botticelli’nin Madalyon Tutan Genç Adam tablosu oldu.

İtalyan Rönesans Ressamı Sandro Botticelli’ye ait 15. yüzyılda yapılan Madalyon Tutan Genç Adam adlı tablo, İngiltere’nin başkenti Londra merkezli Sotheby’s Müzayede Evi tarafından çevrimiçi şekilde satışa sunuldu. Pandemi sebebiyle açık artırma rakamlarının düşük seyrettiği günlerde 80 milyon dolara satılacağı tahmin edilen tablo, 92 milyon dolara alıcı bularak 2021’in satış rekorunu kırdı.

Bloomberg HT’ye sanat ekonomisini değerlendiren Portakal Sanat ve Kültür Evi Sahibi Raffi Portakal “Türkiye’de birçok sektörün pandemiden çok fazla etkilendiğini biliyorum ama sanat ekonomisi bu denli etkilenmedi. Bu sevindirici bir şey.” dedi.

Portakal, “Yatırım amaçlı almamak lazım severek ve bütçene göre ama döneminin ve o ustanın en iyi işini almayı öneririm koleksiyonerlere. Çünkü onlar zaman içinde çok fazla değerlenir.” dedi.

Sanat eserlerinin fiyatlarının son senelerde çok artış gösterdiğini belirten Portakal, “Bu gelişme de spekülasyonlara ve spekülatörlere yaradı ama sanat dünyasına pek yaramadı. Spekülasyon sonrasında çok fazla şişen balon hava kaçırarak sönmeye başladı.” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap