Rus Dışişleri’nden Amerikan istihbaratının “seçim” raporuna tepki: Daha gerçekçi şeyler bulun

by Haber Fora

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Amerikan istihbaratının Rusya’nın ABD’deki seçimlere müdahale ettiği iddialarının yer aldığı rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sputnik Türkçe’de yer ahalan habere göre; Rossiya 24 televizyonuna konuşan Zaharova, “Sanki Amerikan gizli servisleri bu tür belgelerle varlıklarını ve faaliyetleri için tahsis edilen muazzam bütçeleri haklı çıkarmak istiyorlar gibi” ifadelerini kullandı.

Amerikan istihbaratının birkaç yıldır müdahale olasılığından endişe duyduğunu ve bu konuda “aynı şeyleri tekrarlayıp durduğunu” söyleyen Zaharova, “Amerikan vergi mükellefinin ödediği parayla çoktandır şunu söylemeliydiler: ‘Amerikalılar rahat uyuyun, biz sizi koruyoruz.’ Bu yüzdendir bu rapor kabul edilmiyor; çünkü bu, sıradaki yalan, dezenformasyon, düzmeceler dizgesi” dedi.

Bunun yanı sıra Zaharova, Amerikan tarafının “daha ilginç, daha taze, daha gerçekçi bir şey bulmanın zamanı” geldiğini söyledi.

Ne olmuştu?

ABD’de yayımlanan bir istihbarat raporunda, Putin’in 2020 seçimlerinde Donald Trump’ın galibiyetle ayrılması için çalışma yürüttüğüne öne sürülüyordu.

ABD Başkanı Joe Biden ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için, “Seçimlere müdahale etmenin bedelini ödeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Kremlin, bu rapor hakkkında ‘tamamen dayanaksız ve hiçbir kanıt içermiyor’ değerlendirmesinde bulunmuştu.

Haber Fora, Sputnik Türkçe
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap