Rus kadınların sosyal medyada kırmızı giymesinin şaşırtıcı nedeni

by Haber Fora

Rusya’nın dört bir yanından kadınlar bu hafta hapse atılan muhalefet lideri Aleksey Navalni’nin eşine destek vermek için kırmızı giyinerek Instagram’da fotoğraf paylaştı.

Dayanışma hareketi 44 yaşındaki Yulia Navalnaya’nın, eşinin bir ceza kolonisinde iki yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı sırada kırmızı bir bluz giymesinin ardından geldi.

Barışçıl sosyal medya protestosu moda yazarı Katya Fedorova’nın kırmızı kazak giydiği bir fotoğrafını şu mesajla paylaşmasıyla başladı:

The Moscow Times’a göre kullanıcılar o zamandan bu yana Navalni’nin gözaltına alınmadan önce karısına söylediği son söz olan “Üzülme, her şey yoluna girecek” hashtag’iyle kırmızı kıyafetler içindeki fotoğraflarını paylaştı.
 

Geçen ay Rusya’ya dönerek zimmete para geçirme nedeniyle aldığı fakat ertelenen hapis cezasının koşullarını ihlal ettiği için gözaltına alınan Navalni’yi desteklemek için Rusya’nın dört bir yanında büyük kalabalıklar toplandı.

2020 Ağustos’ta Navalni, ölümden döndüğü bir sinir gazı saldırısı nedeniyle Almanya’nın Berlin şehrinde tedavi görmüştü. Navalni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i zehirleme emrini vermekle suçlamış fakat Kremlin olayla bağlantılı olduklarını reddetmişti.

Protestolar son yıllarda Rus hükümetine karşı düzenlenen en büyük gösterilerden biri. Yetkililer kitlesel gösterilerle başa çıkmakta zorlanırken, binlerce Navalni yanlısı protestocu tıka basa dolan gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

Cezaevinden gönderilen ve avukatları tarafından Instagram hesabında paylaşılan bir mesajda Navalni, şu ifadeleri kullandı:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap