Rusya Dışişleri’nden AB yaptırımlarına tepki: Hayal kırıklığı

by Haber Fora

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi’nin hapis cezasına çarptırılan Aleksey Navalni nedeniyle yeni yaptırım uygulama kararına Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan “hayal kırıklığı” tepkisi geldi.

Bakanlık açıklamasında, “AB Dışişleri Konseyi’nin, 22 Şubat’ta uyduruk bahaneyle Rus vatandaşlarına yönelik yeni gayri haklı tek taraflı yaptırımlar hazırlama kararı hayal kırıklığı yaratıyor” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, AB’nin Rusya ile ilişkilerde son yıllarda tamamen başarısız olan yapay bağlantılar, yaptırımlar ve baskıların yönünü yeniden kavrama fırsatını kaçırdığı ifade edildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın bitiminde açıklamada bulunmuş Rusya’nın otoriter bir hal aldığını ifade etmişti.

Rusya’nın AB’den uzaklaştığını da belirten Borrell, “Navalni’nin durumuyla ilgili olarak, kendisinin tutuklanmasından ve cezalandırılmasından sorumlu kişiler dahil olmak üzere Rusya’ya karşı kısıtlayıcı tedbir uygulamak konusunda siyasi karar aldık” demişti.

Haber Fora, Sputnik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap