Rusya’da mahkeme dövmeli ve piercingli kadının anneliğe uygun olmadığına karar verdi

by Haber Fora

Rusya’daki bir mahkemenin piercingleri ve dövmeleri sebebiyle üç çocuklu bir annenin ebeveyn olmaya uygun olmadığına karar verdiği bildirildi.

The Moscow Times’ın haberine göre 33 yaşındaki Nina Tseretilova’nın eski eşinin, velayet mücadelesi kapsamında Rusya’nın güneyindeki Dağıstan Cumhuriyeti’nde bulunan mahkemeye sunduğu Instagram gönderileri, hükmün delili olarak sayıldı. 

Instagram’da kararı “absürt” diye niteleyen Tseretilova’nın Temyiz Mahkemesi’ne başvurduğu bildirildi.

Instagram’daki bir gönderide Tseretilova, “Bölgenin zihinsel tuhaflıklarının hesaba katılması gerek, özellikle de hikaye paylaşmamam veya kendi fikirlerimi ifade etmemem ve sessiz kalarak ‘zayıf kadını’ oynamam yönündekiler” diye yazdı.

33 yaşındaki kadının kızıyla iki oğlunu üç aydan uzun süredir görmediği aktarıldı.

Mahkeme kararında ise şu ifadeler yer aldı:

Tseretilova’nın eski eşi sosyal medyada velayet mücadelesini, eski partnerinin ihmalkar bir anne olması ve iddiaya göre gece kulüplerine gitmesi nedeniyle kazandığını öne sürdü.

Dağıstan bölgesinde yetkililer kadın haklarını çiğnemek ve insan hakları gruplarının faaliyetlerini engellemekle suçlanıyor. 

Geçen yıl şubatta İnsan Hakları İzleme Örgütü, bölge polisinin, aile içi şiddetten sağ kalan kadınlara destek veren aktivistlerin evlerine baskın düzenlediğini bildirmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson o dönemde şunları söylemişti: “Bu çirkin polis baskınları, Rusya’da, özellikle de Kuzey Kafkasya’da hakim olan, STK’lar açısından zehirli iklimi gösteriyor.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap